Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: image003

 

SERIÁL HŘÍŠNÍ LIDÉ HOSTIVIČTÍ

 

Úvod -> Seriál Hříšní lidé hostivičtí -> 1. část

 

 

1. část:

Muži na straně zákona

(leden 2013)

 

V roce 1873, tedy před 140 lety vznikla v Hostivici četnická stanice. Aspoň to tvrdí zapisovatel do Památníku velitelství četnické stanice v Hostivici založeného za první republiky. A protože zároveň v roce 2013 oslaví pět let svého působení současná městská policie, připravil jsem k připomenutí těchto výročí seriál, v němž bych chtěl připomenout některé zajímavé dávné kriminální případy.

V první části seriálu však před hříšnými lidmi dávám přednost mužům zákona. K obecním strážníkům se nebudu vracet, věnoval jsem jim několik pokračování seriálu Příběhy hostivické politiky v roce 2009. Četnická stanice sídlila nejprve v letech 1873 až 1875 ve statku u Chlupatých čp. 9, v letech 1875 až 1889 v Trýbově statku čp. 25, pak do roku 1902 u Vágnerů (snad v Potoční čp. 74) a poté celá tři desetiletí v hostinci u Šroubků čp. 17, odkud se 1. dubna 1932 přestěhovala do obecního domu na Husově náměstí čp. 59. (Jen zajímavost z jiných pramenů: kupní cena domu se obci zaplatila z nájemného od četníků v 1. patře a od obchodníků v přízemí jen za několik málo let.)

Nejstarším známým velitelem hostivické stanice je vrchní strážmistr II. třídy Josef Cach, který zde velel od roku 1914 do 31. prosince 1918, poté byl přeložen na Slovensko. Pouze od 30. ledna 1919 do 1. června 1919 zde velel vrchní strážmistr II. třídy František Hron, kterého vystřídal vrchní strážmistr II. třídy Josef Doubek – ten zde sloužil až do svého penzionování 6. června 1936. Po dvouletém působení Josefa Šneka se stal velitelem stanice 10. září 1938 vrchní strážmistr František Truhlář.

Četník před domem čp. 59 na Husově náměstí, kde bývala četnická stanice

Z uvedeného Památníku velitelství četnické stanice v Hostivici, který je nyní uložen ve Státním okresním archivu Praha-západ v Dobřichovicích, vybírám jednu zajímavou událost, která ukazuje i méně obvyklé úkoly místního četnictva. Zápis cituji doslovně: „17. června 1937 o 16.30 hod. projížděl zdejším obvodem z Lán do Prahy pan president Osvoboditel T. G. Masaryk; v Litovicích proti Lidovému domu zastavilo auto pana presidenta a pan president nařídil prostřednictvím vyslance Jana Masaryka strážm. Šimůnkovi, který konal na silnici obchůzkovou službu, by zatelefonoval ze stanice Hostivice na zámek do Lán, by tam přítomný jugoslávský žurnalista byl vyrozuměn, že se pan president brzy zpět do Lán vrátí a poskytne žurnalistovi příležitost k fotografování. Strážm. Šimůnek se panu presidentovi Osvoboditeli služebně hlásil a ihned rozkaz pana presidenta vykonal. Pan president po krátkém přerušení jízdy pokračoval v jízdě do Prahy.“

 

 

Úvod -> Seriál Hříšní lidé hostivičtí -> 1. část

 

Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: image003