Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: image003

 

SERIÁL HŘÍŠNÍ LIDÉ HOSTIVIČTÍ

 

Úvod -> Seriál Hříšní lidé hostivičtí -> 11. část

 

 

11. část:

Krádež kovů? Nic nového

(listopad 2013)

 

Každou chvíli se v současnosti objevují zprávy o ukradených kovových předmětech. Na případu z roku 1919 si ukážeme, že nejde o nic nového…

Dne 6. října 1919 oznámil přednosta trati ze společnosti Buštěhradské dráhy dopisem okresnímu hejtmanství na Kladně, že 3. října asi kolem 9. hodiny večer se vloupal neznámý pachatel do prázdného strážního domku na trati Řepy – Hostivice v Hostivici čp. 96 (na konci Sadové ulice, nyní čp. 306) a odcizil ze sporáku v kuchyni 4 železné lité tály (pláty) a plechová dvířka pro topení, dále od studny u domku plechový, pocínovaný okov, 10 metrů dlouhý drátěný, pozinkovaný provaz a z fošen zhotovený poklop. Cenu odcizených předmětů vyčíslila dráha na 80 Kč. Pachatel se dostal do domu oknem, v němž vymáčkl jednu tabulku. Domek byl přitom vyprázdněn a uzamčen jen dva dny předtím. Přednosta se odvolal na § 101 císařského nařízení ze 16. listopadu 1851 a žádal, „by zavedeno bylo pátrání po pachateli.“

Okresní hejtmanství na Kladně dostalo dopis 7. října 1919 a místodržitelský rada na něj připsal 11. října pokyn četnickému stanovišti v Hostivici, aby zahájilo pátrání a oznámilo výsledky.

Hostivičtí četníci obdrželi dopis s úkolem 17. října 1919, tedy celé dva týdny po krádeži. Přesto se pustili do pátrání a již 25. října psal velitel stanice Josef Doubek, že jako pachatel byl zjištěn a okresnímu soudu v Unhošti oznámen Josef Š. z Břevnova, který byl zaměstnán jako hlídač sadu blízko strážního domku a kterého viděla zdejší dělnice Anna Donátová, když nesl pláty do své boudy. Domovní prohlídka u podezřelého v Břevnově však zůstala bez výsledku.

Sdělení vzalo okresní hejtmanství na vědomí a tím pro něj případ skončil. Zda byl Josef Š. uznán vinným, nevím.

Zpracováno podle korespondence uložené ve Státním okresním archivu Kladno, fond Okresní úřad Kladno, karton 509, list 506, sign. 8-H/1240.

 

 

Úvod -> Seriál Hříšní lidé hostivičtí -> 11. část

 

Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: image003