Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: image003

 

SERIÁL HŘÍŠNÍ LIDÉ HOSTIVIČTÍ

 

Úvod -> Seriál Hříšní lidé hostivičtí -> 4. část

 

 

4. část:

Školník proti kasařům

(duben 2013)

 

Dne 6. března 1928 se asi školníkovi ve staré školní budově (Husovo nám. čp. 59, nyní dům služeb) nespalo moc dobře. Vzbudil ho nějaký hluk z místnosti, kde byl poštovní a obecní úřad. Protože bydlel v přízemí, vyskočil ze svého bytu oknem a doběhl pro četníky, kteří sídlili rovněž na náměstí v hostinci U českého lva (nyní zde stojí obchodní středisko F+F). Četníci lupiče pronásledovali až k Řepům, ale na cestě ke Košířům ztratili stopu. Z novinové zprávy se zdá, že školník svým činem několik tisíc korun a množství poštovních cenin v pokladně zachránil, ale není zcela jisté, zda lupiči přeci jen neuspěli.

Lupiče nakonec dopadli pražští policisté. Vyšetřováním zjistili, že v Hostivici loupili nezaměstnaní 33letý Bohuslav M*** z Košíř a 34letý Karel Č*** bez stálého bydliště, kterým pomáhala Karlova milá 24letá Julie F*** z Prahy II. Julie tipovala na místech loupeží a přenášela lupičům náčiní. Bohuslav a Karel převzali náčiní na Smíchově a Julie je doprovodila do Řep, poté pokračovali do Hostivice sami. Jak jejich výprava dopadla, již víme.

Lépe se lupičům, k nimž patřil ještě 32letý Klement H. z Královských Vinohrad, dařilo při jiných loupežích – 10. února 1928 v úřadovně zkušební komise Českého fysikálního ústavu na Karlově (cenné papíry za 112 000 Kč), 27. února v reálném gymnáziu na Smíchově či 5. března v obchodu firmy Oberwalder v Praze v Křemencově ulici (5 000 Kč). Všichni již byli předtím několikrát trestáni. Novinová zpráva uvádí, že lupiči byli předáni do vazby zemského trestního soudu v Praze, o trestu za hostivickou loupež jsem zprávu nenalezl.

Zpracováno podle zprávy Národní politiky ze 14. března 1928, která je zveřejněna v projektu Kramerius Národní knihovny ČR.

 

 

Úvod -> Seriál Hříšní lidé hostivičtí -> 4. část

 

Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: image003