Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: image003

 

SERIÁL HŘÍŠNÍ LIDÉ HOSTIVIČTÍ

 

Úvod -> Seriál Hříšní lidé hostivičtí -> 9. část

 

 

9. část:

Vražda řidiče Patočky

(září 2013)

 

Vražda pražského řidiče-taxikáře Karla Patočky se stala příběhem se vztahem k Hostivici vlastně jen náhodou, protože právě sem vylákal Václav Hurych bydlící v pražském Motole Patočku a spáchal zde 7. října 1926 svůj hrůzný čin. O události i o pozoruhodné Hurychově cestě ukradeným vozem na Slovensko obšírně referovaly novinové články, na základě kterých můžeme sepsat další hostivický kriminální případ.

Ve čtvrtek 6. října 1926 večer v Praze na Staroměstském náměstí nastoupil do vozu taxi poznávací značky N-VI-527 řízeného Karlem Patočkou 23-letý nezaměstnaný zámečník a řidič Václav Hurych a nechal se odvézt na Kladno. Jeli přes Mánesův most, Nerudovou ulicí na Bílou Horu a dále pak přes Hostivici. Právě za Hostivicí Hurych zezadu z bezprostřední blízkosti střelil Patočku do hlavy a tak ho zabil. Nato Hurych zachytil volant, zastavil vůz, Patočkovu mrtvolu odstrčil od volantu na vedlejší sedadlo, sám přisedl k volantu a dojel přes Jeneč až ke křižovatce silnic před Unhoští (snad ke křižovatce silnic I/6 a II/201 kousek za Jenčí, kde je dnes kruhový objezd). Tady Hurych prohlédl mrtvolu, sebral jí peněženku a svazek klíčů a ukryl ji do kanálové propusti pod silnicí. Aby nebyla tolik vidět, přikryl ji plechovou konví. Kolem půl desáté večer se Hurych zastavil na Malém Břevnově u Václava Krále, kterému dal 100 Kč z uloupených peněz, a s jeho partnerkou Marií Vlčkovou pak odjel přes Košíře, Smíchov a Vyšehrad k Jesenici, kde vjel s autem na patník a poté do škarpy. Po opravě jeli dále před Benešov a Tábor až do Pelhřimova, kam dorazili 7. října v 6 hodin ráno. Po nakoupení benzínu pokračovali oba přes Jihlavu do Brna a Uherského Hradiště, kde přenocovali. Z Uherského Hradiště pak Vlčková odjela vlakem do Prahy. Hurych jel dále přes Bánovce, kde mu praskla pneumatika, do Velké Bielice, kde mělo auto další poruchu. Hurych zde potkal majitele škrobárny Michaela Schwarze a nabídl mu Patočkovým jménem auto za 10 000 Kč. Protože se Schwarzovi nabídka zdála podezřelá, zdržoval Hurycha pod různými záminkami a požádal o prověření četnictvo. Na základě informací z policejního ředitelství v Praze dojel do škrobárny na kole četník Šimon Almasy ze stanice Velké Ostratice a chtěl ověřit Hurychovu totožnost. Hurych se pokusil četníka zastřelit, ten mu však v činu zabránil a zadržel ho.

Hurych se při pozdějším výslechu přiznal a doznal i to, že již den před vraždou řidiče Patočky se společně s Václavem Králem vydali na benešovskou silnici k Jesenici, kde chtěli přepadnout nějaké auto, zastřelit cestující a auta se zmocnit. Nenastala však pro ně vhodná příležitost. Jak bylo zjištěno, Hurych již předtím 3. června natáhl na silnici u Jesenice drát, který zachytil motocykl Indián s přívěsným vozíkem, řidiči – nejspíše úředníkovi ministerstva zahraničí Häringovi – se však zřejmě nic nestalo.

Patočkův vrah byl obžalován pro zločin úkladné a loupežné vraždy, pro zločin loupeže pro případ u Jesenice, pro zločin veřejného násilí na četníkovi, pro přestupek falešného hlášení a konečně pro zločiny krádeže, jichž se dopustil v letech 1923 až 1926 tím, že kradl součástky strojů, zajíce z revíru u Ďáblic a další věci. Případ soudil zemský trestní soud, porotě předsedal viceprezident Kratochvíl. První den líčení proběhl 24. února 1927, kdy se Hurych pokoušel svést vraždu na Václava Krále, i když se dříve přiznal. Třetí den jednání, 26. února 1927, uznala dvanáctičlenná porota Hurycha jednomyslně vinným z vraždy a z většiny dalších činů a soud vynesl trest smrti. O výsledku odvolání, které na místě podal Hurychův obhájce dr. Čeřovský, již nemám zprávy.

Zpracováno podle novin zveřejněných v projektu Kramerius Národní knihovny ČR (http://kramerius.nkp.cz).

 

 

Úvod -> Seriál Hříšní lidé hostivičtí -> 9. část

 

Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: image003