SERIÁL HOSTIVICKÉ POHLEDNICE

 

Úvod -> Texty pro Hostivický měsíčník -> Seriál Hostivické pohlednice -> 10. část

 

Předchozí částNásledující část

 

 

10. část

(Hostivický měsíčník 3/2003)

 

Minulým dílem jsme vyčer­pali všechny dostupné pohled­nice z doby do roku 1920 a nyní se můžeme soustavně pustit do pohlednicové tvorby první repub­liky. Abychom si trochu odpoči­nuli od zámku, kostela, školy a dalších nejčastějších hostivických námětů, podíváme se v 10. pokračování seriálu do Litovic.

První pohlednice, stejně jako všechny ostatní v tomto dílu, není přesně datována. Autora prozrazuje jen poznámka „Foto Kočí“ pod pravým spodním obrázkem. Pohlednice mohla být vydána nejdříve v roce 1929, kdy Josef Zábranský postavil hostinec a řeznictví (dnes Litovická čp. 780) na snímku vlevo dole. Vpravo dole vidíme rybníček – brod pro plavení koní, který se nacházel v místech nynějšího parku mezi Litovickým rybníkem a Litovickou ulicí. Snímek uprostřed zachycuje Litovice přes Litovický rybník, který byl po dlouhé době nově napuštěn v roce 1926. Tvrz vlevo nahoře není třeba blíže představovat. Snímek „nových Litovic“ vpravo nahoře byl vydán jako samo­statná pohlednice.

Autora druhé pohlednice objasňuje právě jen použití snímku v předchozí pohlednici. Díváme se v pohledu přes Litovický potok na „nové Lito­vice“ budované v době první republiky mezi nynějšími ulicemi Litovickou a Českou. Jistým paradoxem této pohlednice je skutečnost, že domy v popředí se nacházejí vlastně na katastrálním území Hostivice (nynější ulice Spojovací a V Lukách). Zástavba, která příliš nehleděla na hranice katastrálních území a spojovala dříve samostatné obce, vůbec způsobovala problémy s místními názvy.

O třetí pohlednici se zasloužil podle popisu L. Pergl v Litovicích. Ludvík Pergl byl dlouholetým litovickým kroniká­řem a z jeho práce čerpá i autor tohoto seriálu velké množství údajů. Na snímku uprostřed je opět zachycen brod pro plavení koní u Litovického rybníka. Vpravo nahoře vidíme Litovický rybník, zbývající motivy nahoře nepochybně pocházejí z „nových Litovic“, ale nepodařilo se mi je podrobněji určit. Obrázek vlevo dole ukazuje Dělnický dům. Záběry uprostřed dole a vpravo dole pocházejí z Litovické ulice. Vpravo dole je to již zmíněný hostinec u Zábranských (dříve čp. 160, nyní 780) a dům autora pohlednice (dříve čp. 161, dnes 781), uprostřed dole pak domy V. Vernhausera (dříve čp. 157, nyní 777) a klempíře Josefa Svobody (dříve čp. 158, nyní 778).

Čtvrtou pohlednici vydala Marie Procházková, obchod smíšený, Litovice, fotografoval K. Resch, Praha XII, Sázavská 6. Na levém horním snímku vidíme náměstí 1. máje v Litovicích s domy čp. 632 (dříve čp. 12, František Procházka) a čp. 631 (dříve čp. 11, byty pro deputátníky velkostatku). Dům čp. 632 s obchodem byl pře­stavěn a zvýšen o patro v roce 1931, předchozí vzhled domu zachycuje pohlednice, kterou jsme otiskli ve 4. části seriálu v červnu 2002. V ploše náměstí byly čerstvě vysazeny lípy, které známe i ze současnosti. Kaplička sv. Jana Nepomuckého se zvonicí na snímku vlevo dole ještě stojí v plné zdi. Před kaplí roste vlevo mohutný jírovec, pravý uschl a byl poražen r. 1932. V dubnu 1934 vysadil na jeho místě Josef Zykán novou lípu. Při velkém zvětšení je sazenice na snímku patrná, což by potvrzovalo údaj o vydání pohlednice kolem roku 1936. Snímek vpravo nahoře zachycuje Litovický rybník u pře­padu. Pravý spodní snímek ukazuje litovickou tvrz od jihu od ohradní zdi, která ohrazuje prameniště v Sádkách a která byla nedávno obnovena.

U páté pohlednice nezná­me vydavatele, ale víme, že snímek fotografoval V. Cajska. Zobrazený Dělnický dům byl postaven v roce 1927. Podrob­nější historii této stavby, která vyhořela v červnu 1994 a dnes ji čeká stržení obvodových zdí, naleznete v Hostivickém měsíč­níku ze září 1994.

 

 

Předchozí částNásledující část

 

Úvod -> Texty pro Hostivický měsíčník -> Seriál Hostivické pohlednice -> 10. část