Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: image003

 

SERIÁL STALO SE PŘED…

 

Úvod -> Texty pro Hostivický měsíčník -> Seriál Stalo se před… -> 116. část

 

 

Stalo se před 90 lety:
Pozvánka na hasičský ples

(HM 1/2019)

 

Podařilo se mi získat pozvánku na ples hostivických hasičů v lednu 1929, před 90 lety. Další pokračování seriálu Stalo se před… proto budu věnovat této události.

O činnosti hostivických hasičů za první republiky mnoho nevíme, spolkové dokumenty z této doby se většinou nezachovaly. Výjimku tvoří dvě knihy z konce první republiky.

Inventární kniha byla vedena od roku 1936 a obsahuje přehled majetku. Protože není obsáhlý, ale obsahuje zajímavé položky, dovolím si první seznam z roku 1936 zde otisknout: 1 zmotorizovaná stříkačka od firmy Smékal, 1 naviják na hadice, 1 žebřík posunovací, 5 žebříků lezeckých, 2 savice nové, 2 starší, 2 staré nepotřebné, všechny se šroubením, 1 sací koš, 18 dílů hadic, 1 plecháč na vodu, 3 háky s tyčemi, 3 berlovky, 1 plechovka na benzín, 1 plechovka na petrolej, 2 masky do kouře se skříňkou, 1 torna samaritánská, 2 gumové rukavice, 1 izolační kleště, 2 proudnice, 1 gumový nástavek, 1 hever na zdvihání, 2 pochodně na petrolej, 10 sponek na hadice, 1 smyčka, 1 provaz na uvázání savců, 8 řemínků na hadice, 4 šroubení v zásobě, 2 žebříky na dekoraci, 1 lopata, 1 motyka, 2 kartáče na hadice, 1 strojek na ždímání hadic, 1 plachta na stříkačku, 1 tabulka nápis Hostivice, 1 tabulka dřevěná k oznámení přípřeže, 1 tabulka ve sborové místnosti, 1 tabulka na sborové místnosti, 1 skříňka, 1 kartáč na šaty, 1 odznak na dekoraci, 8 píšťal, 2 rámy s fotografiemi ve spolkové místnosti, 2 obrazy prezidenta Masaryka, 1 skříň na spisy, 1 skříň na šaty, 9 ramínek, 7 plášťů, 14 pracovních blůz, 11 kalhot, 3 nože s opasky, 16 seker, 7 pasů a 13 přileb. K tomu byl rozepsán počet klíčů ve stříkačce.

Druhou knihou je seznam členů vedený do roku 1941. Kniha byla založena asi ve 20. letech a členové jsou řazeni podle data přijetí. U nejstarších z nich, kteří byli členy již od založení sboru v roce 1890, je často uvedena poznámka „zemřel“. Pro dnešní generaci je velmi zajímavé, že prakticky z každého domu v Hostivici měli hasiči aspoň jednoho přispívajícího člena. V té době neexistoval profesionální Hasičský záchranný sbor a v případě požáru se mohli občané spolehnout pouze na dobrovolný sbor, proto si ho občané velmi vážili a podporovali ho v činnosti aspoň formou přispívajících členů.

Pořádání plesů bývalo pro spolky příležitostí, jak získat peníze na svou činnost. U hasičů bohužel nevíme, jak často plesy pořádali a jaké z nich měli výtěžky. Tradice však přetrvávala dlouhou dobu a nejzasloužilejší současní členové Sboru dobrovolných hasičů Hostivice ještě vzpomínají, jak hasiči obcházeli všechny domy a nabízeli vstupenky na ples. Mnozí občané si vstupenky koupili, i když na ples nešli, protože tímto krokem sbor podpořili.

Jiří Kučera

www.hostivickahistorie.cz

 

 

 

Úvod -> Texty pro Hostivický měsíčník -> Seriál Stalo se před… -> 116. část

 

Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: image003