Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: image003

 

SERIÁL STALO SE PŘED…

 

Úvod -> Texty pro Hostivický měsíčník -> Seriál Stalo se před… -> 46. část

 

 

Stalo se před 140 lety:
Odvážlivá loupež v Hostivici

(Hostivický měsíčník 1/2012)

 

Příběhy hříšných lidí hostivických patří ke čtenářsky nejoblíbenějším částem seriálu Stalo se před…, což vede autora k tomu, aby i tentokrát sáhl do starých novin a připomněl zapomenutou událost. Popsal ji Pražský denník vydaný před 140 lety, přesněji 23. ledna 1872:

 

 

Z Hostivic, 18. ledna. V noci na sobotu byla v naší obci velmi odvážlivá loupež spáchána. Statkáři panu Janu Náprstkovi bylo téže noci za 700 zlat. rozličných věcí z půdy odcizeno. Mezi ukradenými věcmi se nalézalo více stříbrných tolarů, dvacetníků a jiných mincí, pak množství rozličného šatstva, peřin a všelijakých látek. Mimo to odcizili lupičové čeledínu Bukvičkovi celý oděv a pak peřinu, v níž bylo ještě nesedrané peří nacpáno. Z toho je zjevno, že lupičům padla tentokráte tučná kořist do ruky, z níž se ale dlouho netěšili. Dva z nich byli za nedlouho po skutku dopadeni. Jsou to jistý Jan Scholz a Jan Loos oba z Nového Strašecí. Muže tyto potkal ráno po spáchané loupeži kameník pan Voráček ze Žehrovic blíže Jenče, kterak se za podezřelých okolností směrem od Hostivic s ranci na zádech plížili. Z počátku toho nedbal, když se však o loupeži v Hostivicích dozvěděl, udal vše ouřadu, který ihned zakročil. Vyslaní četníci nalezli v bytě obou podezřelých mužů více věcí z krádeže té pocházejících. Následkem toho byli oba zatčeni a okresnímu soudu v Unhošti dodáni.

 

Noviny vydané 1. února 1872 opravily jméno zloděje, ale zase popletly jméno okradeného:

 

 

Dodatkem ku zprávě z Hostivic, jednající o loupežném přepadnutí statkáře p. Jana Neustupy doplňujeme tutéž v ten smysl, že jeden za zatčených lupičů jmenoval se Frant. Loos a nikoli Jan Loos ze Strašecího.

 

Autor může už jen doplnit, že rolníkovi Janu Náprstkovi patřil statek čp. 18 v severní části Husova náměstí.

K sestavení článku byly využity staré noviny zpřístupněné v projektu Kramerius Národní knihovny ČR.

Jiří Kučera

www.hostivickahistorie.cz

 

 

 

Úvod -> Texty pro Hostivický měsíčník -> Seriál Stalo se před… -> 46. část

 

Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: image003