image003

 

SERIÁL STALO SE PŘED…

 

Úvod -> Texty pro Hostivický měsíčník -> Seriál Stalo se před… -> 5. část

 

 

Stalo se před 672, 570 a 320 lety:
Když byl vyroben trám pro litovickou tvrz…

(Hostivický měsíčník 2/2008)

 

K připomenutí některých výročí mohou napomoci i netradiční odborné disciplíny. To je i případ litovické tvrze, o kterých se v pramenech píše poněkud neurčitě, že ji pražský biskup Jan IV. z Dražic postavil někdy po roce 1330. Ke zpřesnění data stavby napomohl vědní odbor zvaný dendrochronologie, který – zjednodušeně řešeno­ – porovnáváním velikosti letokruhů umožňuje přesně datovat dřevěný materiál. Trámy z litovické tvrze analyzoval před časem dendrochronolog Tomáš Kyncl a zjistil, že stropní trám v kapli byl poražen v zimě 1335/1336. Vydržel tedy v tvrzi od jejího postavení a přežil všechny pozdější neblahé události, které tvrz během doby postihly…

Další „dřevo“ z litovické tvrze má letos dokonce „kulaté výročí“. Jeden kus byl pokácen po roce 1438 a tvoří trámkovou zárubeň okna ve druhém patře, kde musel přežít ničivý požár v renesanční době. Trám ze stropu 1. patra pak vznikl ze stromu pokáceného v zimě 1677/1678, tedy před 320 lety, a dokládá přestavbu tvrze na sýpku za Žďárských ze Žďáru.

Údaje o dalších datovaných dřevěných konstrukcích z litovické tvrze naleznete na www.dendrochronologie.cz, odkud jsem čerpal údaj pro tento článek.

Jiří Kučera

image004

Kaple litovické tvrze se nachází ve 2. patře v jižním přístavku

 

 

 

Úvod -> Texty pro Hostivický měsíčník -> Seriál Stalo se před… -> 5. část

 

image003