Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: image003

 

SERIÁL STALO SE PŘED…

 

Úvod -> Texty pro Hostivický měsíčník -> Seriál Stalo se před… -> 67. část

 

 

Stalo se před 100 a 80 lety:
Dvě železniční nehody

(prosinec 2013)

 

Na letošní rok připadají hned dvě kulatá výročí železničních nehod na území Hostivice. Kupodivu ani o jedné z nich se nezmiňuje nádražní pamětní kniha, nalézáme o nich jen zprávy ve starých novinách – snad proto, že se kromě zdržení dalších vlaků vlastně nic nestalo.

O první nehodě, která se stala před 100 lety, píší Národní listy z 31. března 1913 takto:

 

 

Vyšinutí vlaku. Před stanicí Hostivice na trati Buštěhradské dráhy vyšinuly se včera odpoledne tři vagony vlaku č. 68. Poněvadž trať byla zatarasena, museli cestující osobního vlaku č. 19 přestupovati. Za dvě hodiny byla překážka odstraněna.

 

O 20 let později se stala nehoda nákladního vlaku, o níž informovaly Národní listy z 9. května 1933 takto:

 

 

Nehoda nákladního vlaku u Hostivic. Včera v 15 hodin vyjel z kolejí stroj rychlonákladního vlaku 8802 v kilometru 17 mezi stanicemi Hostivice – Jenč. Rychlíky 33–34 a 14 jedou pomocnou trasou přes Kralupy, Kladno. U osobních vlaků na místě nehody se přestupuje. (Z ředitelství státních drah v Praze.)

 

Obdobnou informaci přinesla 9. května i Národní politika, a to dokonce na titulní stránce mezi nejnovějšími zprávami.

 

V nádražní pamětní knize nacházíme zprávy o několika dalších nehodách s půlkulatým výročím.

První z nich se staly v roce 1928, před 85 lety:

 

 

Dne 13. srpna a 21. listopadu 1928 došlo také ke srážkám motorového vlaku se silničními povozy na nechráněném přejezdu km 18,2. 27. prosince 1928 srazil se vlak 587 s vagonem, naloženým střelným prachem. Srážku zavinili dělníci zbrojnice, kteří samovolně sunuli ručně vagon s koleje vykládací na kolej čelní právě v okamžiku vjezdu vlaku 587. Následky této srážky byly: vyšinutí a těžké poškození vlakového stroje a zásobníku, poškození výměny č. 21, menší poškození tří vozů a odhození vozu s prachem na železniční sousední násep. Zraněn však nebyl nikdo.

 

Další jsou zaznamenány v roce 1947, před 65 lety:

 

 

Během roku 1947 došlo ve stanici Hostivice k několika málo dopravním nehodám, které však neměly vliv na nerušený chod ostatní dopravy, a jedno větší neštěstí, když dne 16.VII.1947 byla vlakem 523 usmrcena Drahomíra Knotková z Kladna, která naskakovala do rozjetého již vlaku a ani na volání zaměstnanců se nedala odvrátiti od úmyslu do vlaku naskočiti.

 

 

 

 

Úvod -> Texty pro Hostivický měsíčník -> Seriál Stalo se před… -> 67. část

 

Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: image003