Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: image003

 

SERIÁL STALO SE PŘED…

 

Úvod -> Texty pro Hostivický měsíčník -> Seriál Stalo se před… -> 72. část

 

 

Stalo se před 80 lety:
Maraton v Hostivici

(květen 2014)

 

Hostivický půlmaraton, který se konal 17. května 2014 v Hostivici, nebyl první akcí tohoto druhu na území našeho města. Shodou okolností si právě v květnu připomínáme kulaté výročí jednoho z maratonů, který se běžel i přes Hostivici. Zprávu o něm přinesla před 80 lety, 28. května 1934 Národní politika na 4. straně odpoledního vydání. Podívejme se na celý článek:

 

 

Bena, Sparta, vítězem V. Masarykova marathonu.

29 závodníků sešlo se v neděli odpoledne před zámkem v Lánech u startu k V. ročníku Masarykova marathonu. Uvítal je předseda Sparty plukovník Malý. Zmínil se o založení tohoto závodu (k poctě 80. narozenin p. presidenta r. 1930), vzpomněl spolu s athlety minutovým klidem zemřelého marathonce Lojzy Krofa, přál borcům příjemnou cestu a startér Běchovic, rada Richter, pustil závodníky na dlouhou pouť ku Praze. Hned vpředu viděli jsme Moravana Schlesingera z Olomouce s vojínem Kleisnerem z Mostu, pak byla skupina 4 Slávistů: Takač, Štěpánek, Kraus, Toužil, Mizerovský z Kolína, Jelínek a favorit Šulc. Vzadu za nimi běží takticky na umístění Bena s Hekšem a Klein a Kočí. Nezměněné pořadí probíhá pátým km v Tuchlovicích za 17.01 min., dobíhají do Kamen. Žehrovic, kde na špici je Kraus, Kleisner, Schlesinger, pak nezměněná skupina z 5. km, 500 m za nimi dvojčata Hekš–Bena. Přichází část prašné, kamenité silnice do Rozdělova, kopec v tomto úseku vybíhá pěkným tempem Schlesinger a opět vede, 10 km v Rozdělově má za 35.38 min., za ním Kleisner, pak strojově běží Toužil, skupina Štěpánek, Kraus, Šulc, Mizerovský.

Bena–Hekš, měříme 36.50 min., 14. km, a spuštěné závory, nikdo se však nezdržel, část jich podběhla, vlak přejel, a dobíhají teprve další. Přicházíme v Dobré opět na asfalt a v 15. km začíná boj. Vede ještě Schlesinger do kopce nad Dobrou, Šulc lehkým tempem, právě v 15. km, jde před něho, čas 54.10 min., blízko za nimi Mizerovský, Takač, Štěpánek, skupina Jelínek, Hronek, Toužil, Brunner, Kraus, 300 m zpět, ½ km za prvým Bena–Hekš. Po 16. km vzdává Schlesinger, Šulc zouvá střevíc – má rozedřené palce do krve – a běží bos. Na špici vidíme Štěpánka s Takačem a modrý dres Mizerovského. Šulc jde stejnoměrně. V 18. km je opět prvý, v Pavlově, na 20. km, čas 1:16.20 hod. (to již je obut do nového střevíce), 50 m zpět trojice ze 16. km. V Jenči občerstvovací stanice na 23. km mají čas 1:30.37 hod. Hostivice, 27 km, vede Jelínek ze Stráže, ještě svěží, 50 m zpět Hekš–Bena–Šulc. Před potravní čarou uniká Šulc své skupině, jde před Jelínka, který přece jen přecenil své síly, u potravní daně, na 30. km, je však zase skupina Šulc–Bena–Hekš pohromadě. Čas 1:56.5 hod. Nejhorší část trati, Ruzýňský kopec, dlouhý, se značným stoupáním, spotřebující poslední zbytek sil závodníků, vybíhá vedoucí skupina pohromadě. 200 m za nimi Jelínek, 100 dále Takač. U remisy v Liboci je značka 35 km. Čas prvých 2.16.10 hod. dává tušiti, že čas vítěze bude sice pod 3 hod., ale rekord trati asi zlepšen nebude. To již je Šulc 50 m za Benou a Hekšem, Takač dotahující, předbíhá Jelínka a je 300 m zpět. Náskok prvých před Šulcem se zvětšuje na 100 m, ve St. Dejvicích na 200 m, Takač přidává, Šulc je unaven a zůstává zpět. Ve Velvarské třídě je již Takač třetí, 200 m za prvými, 100 m dále Jelínek a 50 m za ním teprve Šulc. Před zadním vchodem na stadion Čs. AAU. běží ještě Hekš s Benou pohromadě, dáváme více šancí Hekšovi – má finiš a vypadá svěžejší – avšak Bena přece jen mu uniká, 2 m, 5 m, 10 m – poslední kolo na dráze stadia a trhá pásku jako prvý. Za ním Hekš a finišující Takač, který měl dříve přidat.

Výsledky: 1. Bena, Sparta, 2:46.27 hod., 2. Hekš, Hagibor, 2:46.38.4, 3. Takač, Slavia, 2:46.48.8, 4. Jelínek, Stráž, 2:46.52.4, 5. Šulc, Sparta, 2:53.18, 7. Mizerovský, Kolín, 2:55.37, 8. Bačák, Star, 2:56.11, 9. Kočí, V. S., 2:57.15, 10. Hronek, Star. Dále: Černík, Sparta, Kadeřábek, Sparta, Doležal, Baťa Zlín, Friedl, Sparta, Toužil, Slavia, Němota, SK Kladno, Petula, V. Meziříčí, Naďo, p. pluk 151 (jako 1. vojín), Novotný, děl. pl. (2. vojín), Heller, SK Kladno, Naňko, Sparta. – Zasluhují všichni úcty a obdiv za svůj výkon. – 7 athletů vzdalo.

Pořadatelská služba byla na výší po celé trati, až v cíli, kde byly současně dorostenecké přebory, to neklapalo. Diváků po celé trati dosti, zbytečných kol, motocyklů a aut samozřejmě také.

Vítěz Bena. Běžel takticky na umístění a nikoliv na čas. Byl to také prvý letošní marathon a žádný athlet si tolik nedůvěřoval. Běželo se mu celkem dobře, až ten pověstný ruzýňský kopec: byl rád, když už byl nahoře. Pak to již šlo. Proti loňsku se zlepšil v kroku, který mu nyní vyhovuje. Šulc má zlost na své rozbité palce – má nyní co uzdravovat. Takač měl to samé zranění.

Krásné ceny, předané předsedou pluk. Malým, byly závodníkům odměnou za jejich námahu. Bena nebyl ani vidět pod vavřínovým věncem, za křišťálovým pohárem, plaketou a medailí.

Kk.

Národní politika z 28. května 1934 je zveřejněna na internetu v projektu Kramerius Národní knihovny ČR.

 

 

 

Úvod -> Texty pro Hostivický měsíčník -> Seriál Stalo se před… -> 72. část

 

Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: image003