Popis: Popis: Popis: Popis: image003

 

HOSTIVICKÉ OSOBNOSTI

 

Úvod -> Hostivické osobnosti -> Ing. Karel Boček

 

 

Ing. Karel Boček

* 30. 7. 1926 – †

Účastník druhého odboje, generální ředitel Československého uranového průmyslu

 

Karel Boček se narodil 30. července 1926 v Praze-Břevnově krejčímu Karlu Bočkovi a Jindřišce rozené Nyplové. V roce 1932 se s rodiči přestěhoval do Jenečka čp. 60. Za války začal studovat reálku v Praze v Dušní ulici, později se vyučování přesunulo do Resslovy ulice a pak do budovy Nerudova gymnázia na Malé Straně.

Rodina byla zapojena do komunistického odboje a při zátahu gestapa 23. února 1943 byli rodiče i mladý Karel zatčeni. Na svobodě zůstala jen babička Aloisie Nyplová, která s nimi žila, ale zrovna nebyla doma. Podařilo se jí přesvědčit gestapo, že vnuk o odbojové činnosti nic neví, takže po čtvrt roce věznění na Pankráci byl propuštěn.

Vrátil se do školy a v roce 1944 se už moc nevyučovalo, studenti byli nasazeni na různé práce. Ve škole se zapojil do odbojové činnosti mladých napojených na skupinu Předvoj, v níž byli spolužáci i hostivičtí, které spojovali Václav Fráňa a Ladislav Hrzal. Vyráběli různé zápalné bomby, vykolejili vlak na Kladensko-nučické dráze a podnikali další akce. Skupina získala prostřednictvím proněmeckého Kuratoria, s nímž naoko spolupracovala, chatu v údolí Kačáku. Chtěli získat zbraně spoluprací s ruskými zajatci zařazenými do Ruské osvobozenecké armádě, proto pomáhali ukrývat tři jejich příslušníky v chatě. Svou neopatrností však byli prozrazeni a 11. dubna 1945 překvapeni četníky z Chyňavy. Boček po nich střílel, ale byl zadržen a předán kladenskému gestapu. Byl převezen k uvěznění do Terezína a díky brzkému konci války přežil. 5. května 1945 se terezínští vězni dostali do péče Mezinárodního červeného kříže. Záhy se vydal zpět domů a částečně se zapojil do akcí Ruské osvobozenecké armády před koncem války. Krátce po válce se vydal do Chyňavy vyřídit si účty s četníky. Měl v úmyslu je zastřelit, ale k tomu naštěstí nedošlo.

V Osobním věstníku čs. ministerstva národní obrany z 25. května 1946 bylo oznámeno, že dostal československý válečný kříž 1939 za vynikající zásluhy o osvobození Československa jako příslušník domácího odboje v Hostivici.

V roce 1945 vstoupil do Komunistické strany Československa a podílel se na založení Svazu české mládeže v Hostivici. Také dokončil středoškolská studia maturitou. Poté jeho osudy přestaly mít vztah k Hostivici, kde nadále žili v Jenečku jeho rodiče.

Na podzim 1945 se stal vychovatelem v zotavovně pro kladenské děti v Prunéřově, ale krátce nato přijal práci v redakci kladenských novin Svoboda. V roce 1946 začal studovat Vysokou školu báňskou v Ostravě. Zde se v roce 1948 poprvé oženil, ale manželka v prosinci 1948 zemřela při porodu. Druhé manželství skončilo rozvodem. Školu dokončil v lednu 1951.

Od února 1951 pracoval v jáchymovských dolech jako štajgr, po třech měsících byl přeložen jako naddůlní do dolu Plavno. Základní vojenskou službu zakončil v říjnu 1953. V lednu 1956 se stal ředitelem Jáchymovských dolů Horní Slavkov a o rok později Jáchymovských dolů Jáchymov. V roce 1960 přešel do Příbrami do Ústřední správy výzkumu a těžby radioaktivních surovin, později přeměněné na generální ředitelství Čs. uranového průmyslu. Zastával zde funkci výrobně technického náměstka, resp. technického ředitele. V polovině 60. let s stal členem Československé atomové komise. Přestože byl v té době ještě komunistou, snažil se snížit závislost uranového průmyslu na Sovětském svazu, zejména tím, že by se v Československu vyráběl uranový koncentrát a nevyvážela se jen ruda. Rozšiřoval činnost podniku, např. vzniklo pracoviště věnující se ražbě vodovodního přivaděče z úpravny vody Želivka do Prahy a později dalším stavbám, kde pracovali horníci po dosažení povolené expozice radioaktivitou. V srpnu 1968 byl jmenován generálním ředitelem Československého uranového průmyslu. Od roku 1960 byl nositelem Řádu práce.

Po sovětské okupaci podpořil stávku příbramských horníků s heslem „Ani gram uranu okupantům!“ a vyhlásil, že podnik přerušuje dodávky do Sovětského svazu. V září 1969 byl proto vyloučen z KSČ a od ledna 1970 přešel do podniku, který vznikl z pracoviště věnujícího se přivaděči z Želivky. Pracoval na ražbě vodovodního přivaděče od nádrže Přísečnice do Kadaně. Obával se perzekucí, proto zvažoval odchod do zahraničí, který však nestihl. Dne 6. září 1970 byl v Přísečnici zatčen Státní bezpečností a vazebně vyšetřován pro podezření z trestného činu sabotáže. V létě 1971 se již seznamoval se spisem a 6. července 1971 se mu povedlo uprchnout z budovy Generální prokuratury. S pomocí otce a dalších osob se dostal ukrytý v nákladním autě do západního Německa – Německé spolkové republiky. Už v nepřítomnosti byl za sabotáž, která měla spočívat v zastavení těžby v uranu v srpnu 1968 a tím ohrožení obranyschopnosti zemí socialistického tábora, odsouzen na 15 let, odvolací soud snížil trest na 13 let. Zároveň byl zbaven všech dříve obdržených vyznamenání.

V emigraci pokračoval v práci v uranovém průmyslu pro německou firmu, pracoval v mnoha zemích na celém světě. Později přešel do stavební firmy a nakonec založil svoji stavební firmu. Po roce 1989 se vrátil do Česka, v roce 1996 založil českou firmu RB REAL, s. r. o., a stavěl rodinné domy v Klínci (v okrese Praha-západ, u dálnice D4).

V roce 2005 vydal v nakladatelství Akropolis knihu vzpomínek na svůj život nazvanou příznačně „Ani gram uranu okupantům!“.

 

Rodina

 

Rodiče

Otec: Karel Boček (* 1. 1. 1901 Písek – † 10. 6. 1983 Praha), krejčí v Jenečku čp. 60,
syn Karla Bočka, truhlářského pomocníka v Písku – Budějovickém Předměstí čp. 387,
a Marie rozené Eliášové z Rosičky čp. 23 (nyní okres Jindřichův Hradec)

Matka: Jindřiška rozená Nyplová (* 4. 3. 1906 Novosedlice čp. 216, nyní okres Teplice – † 3. 6. 1984 Praha),
dcera Josefa Nypla, kameníka v Německu v Erfurtu, v Novosedlicích a v Praze,
a Aloisie rozené Králové z Buštěhradu čp. 235, uklízečky na Pražském hradě

 

Manželka

Měl celkem čtyři manželky

 

Bydliště

Jeneček čp. 60 = Hostivice, Bezručova čp. 1003 (1932–1945)

 

Odkazy

 

Věznění za druhé světové války

Vyznamenaní za odboj během druhé světové války

 

Prameny

Přehled pramenů

BOČEK, Karel (2005): Ani gram uranu okupantům! Praha: Akropolis. ISBN 80-7304-060-3.

 

 

Úvod -> Hostivické osobnosti -> Ing. Karel Boček

 

Popis: Popis: Popis: Popis: image003