SERIÁL HOSTIVICKÉ POHLEDNICE

 

Úvod -> Texty pro Hostivický měsíčník -> Seriál Hostivické pohlednice -> 13. část

 

Předchozí částNásledující část

 

 

13. část

(Hostivický měsíčník 9/2003)

 

Ve 13. pokračování pohled­ni­cového seriálu se vydáme do Hostivice v dobách první repub­liky.

První pohlednice není datována a neuvádí ani vyda­va­tele, odeslána byla v roce 1928.

Převažují na ní obvyklé motivy: vlevo nahoře stará škola (donedávna pošta), kostel a fara, vpravo nahoře zámek a vpravo dole nádraží. Oproti tradici je nádraží zachyceno z ulice Želez­ničářů a vlevo dole tak můžeme vidět trafiku v místech jednoho z dnešních příchodů na nástu­piště.

 Na levém dolním snímku nacházíme další trafiku, a to vedle dnešní lékárny, na pozem­ku domu čp. 24. Na podobném místě dnes stojí prodejna obuvi Nike. V pozadí se nachází statek čp. 25, který v době předpoklá­da­ného vydání pohlednice patřil rolníkovi Josefu Kubrovi.

Také na druhé pohled­nici marně hledáme datum vydání a nakladatele. Odeslána byla v roce 1942, nepochybně je však starší, zřejmě z 20. let 20. století.

Vlevo nahoře je zachycena severní strana Husova náměstí, v pozadí je patrná střecha špýcharu (čp. 14) a hostince U Šroubků (Český lev, Marta, čp. 17), následuje Nyklesův statek (čp. 18), vedle kterého později vyroste Baťova prodejna (čp. 499, dnes trvale stažená roleta), dále obchod Antonína Mráze (čp. 19, dnes bar) a dům obchodníka Leopolda Poláčka (býv. čp. 104, později modlitebna církve čs. husitské, dnes rozestavěný dům)

 Ostatní náměty patří k běžným: nahoře uprostřed pomník padlých, nahoře vpravo škola v Komenského ulici před přístavbou druhého patra, vlevo dole stará škola, kostel a fara, dole uprostřed zámek a vpravo dole nádraží.

Třetí pohlednice je v dnešní sérii jediná barevná. Vydal ji Josef Smitka, datum vydání můžeme opět jen odha­dovat do 20. let minulého sto­letí.

 Horní snímek označený jako „Fara“ zachycuje řadu domů na východní straně Husova náměstí. Na levém snímku vidíme školu v Komenského ulici před přístavbou druhého patra.

Dolní snímek se nazývá „Partie“ a zobrazuje karlovarskou silnici s hostincem Miroslava Nerada (čp. 22, dnes Chmelový keř) po levé straně a přízemním domem řezníka Josefa Šimáčka a také přízemním domem čp. 164 (dnes lékárna), kde v odhado­vané době vydání pohlednice obchodoval se střelivem Jan la Motte.

  Pravý snímek pojmenova­ný „Celkový pohled“ je málo zřetelný. Pravděpodobně jde o neobvyklý pohled od Litovického potoka v Podskalí, v pozadí vyčnívají budovy kasáren. Škoda, že tento záběr není k dispozici v lepší kvalitě.

Čtvrtá pohlednice před­sta­vuje nakladatelský počin tra­fikanta Josefa Tureckého. Na rozdíl od předchozích pohlednic patří tato již do 30. let minulého století.

Na prostředním snímku zaujme vedle věže kostela a lip i dvojice svatých (Jan Nepomucký a František Serafinský) před vchodem kostela. Škola na levém horním snímku již byla zvýšena o druhé patro a získala tak v podstatě dnešní podobu. Před zámkem na pravém horním snímku vidíme rybník Pančák i s husami. Levý spodní snímek karlovarské silnice se nazývá Masarykova třída a zachycuje stejné domy jako „Partie“ na předchozí pohlednici. Nynější lékárna ještě zůstává přízemní, ale Šimáčkovo řeznictví je již zvýšeno o patro do současné podoby. Vpravo dole je zachy­cena restaurace u Neradů, dnes Chmelový keř.

Pátá pohlednice, posled­ní v tomto dílu, opět zapírá svého vydavatele i rok vydání. Tentokrát však s datováním příliš netápeme.

 Mlékárna státních statků (jak hlásá nápis na fasádě) na levém dolním snímku, která se již brzy stane minulostí, byla postavena v roce 1935 a pohled­nici odeslal jakýsi Pepa ze svého nového působiště 8. srpna 1938.

 Ostatní snímky se věnují Husovu náměstí a nejbližšímu okolí: vlevo nahoře zámek s Pan­čákem, uprostřed pomník pad­lých, vpravo nahoře areál kostela a fary od jihu a vpravo dole náměstí ze střechy školy, přes dvůr statku čp. 9.

 

 

Předchozí částNásledující část

 

Úvod -> Texty pro Hostivický měsíčník -> Seriál Hostivické pohlednice -> 13. část