SERIÁL HOSTIVICKÉ POHLEDNICE

 

Úvod -> Texty pro Hostivický měsíčník -> Seriál Hostivické pohlednice -> 15. část

 

Předchozí částNásledující část

 

 

15. část

(Hostivický měsíčník 1/2004)

 

V období od konce druhé světové války do konce 80. let se o vydávání hostivických pohled­nic dělila dvě celostátní nakladatelství, Orbis a Pressfoto.

Společným rysem je nepří­jemná skutečnost, že žádná z těchto pohlednic není datová­na. Orientačně můžeme rozdělit pohlednice z tohoto období do dvou větších skupin, na pohled­nice nakladatelství Orbis z pade­sátých let, které se vyznačují menším formátem a stejnou grafickou úpravou, a na pohled­nice obou nakladatelství ze 60. až 70. let.

Zaměříme se nejprve na pohlednice nakladatelství Orbis z padesátých let. Na rubové straně najdeme dole uprostřed cenu – před měnovou reformou v roce 1953 pohlednice stály 2,50 Kčs, po reformě 0,50 Kčs, což trochu napomůže při jejich časovém zařazení. Některé pohlednice jsou označeny jako Hostivice, některé jako Hostivice u Prahy. Ze žádné pohlednice se nedozvíme, kdo ji fotografoval. Všechny snímky mají bílý rámeček, který byl pro potřeby tohoto seriálu oříznut. Mezi dostupnými pohledni­ce­mi se často opakuje motiv areálu kostela a fary od jihu, přes Litovický potok.

První pohlednice začíná zleva statkem čp. 9 a končí vpravo za bývalou farní stodolou, kterou ještě na snímku vidíme (její zbytek dnes tvoří zeď mezi farní zahradou a areálem domova důchodců). Hospodářské budovy na jižním okraji farního areálu jsou již zbořeny, zanikly někdy před rokem 1945.

Druhá pohlednice začíná vlevo farou a končí hospodář­skými budovami bývalé hořejší hospody čp. 1. Na této pohlednici (a zejména na samostatně vyda­ném výřezu, který neotiskujeme) jsou dále dobře vidět stodoly historických statků čp. 2 až 4. Situace v této jedné z nej­star­ších částí města se již nevrat­ně změnila postupným zánikem stodol a zejména výstavbou domova důchodců a domova s pe­čovatelskou službou. Výstav­bou potřebných budov jsme ztratili část naší historické paměti.

Faru a kostel najdeme i na třetí pohlednici, která zachycu­je východní stranu Husova náměstí. Stará škola (budova uprostřed) byla nedlouho před vydáním pohlednice přestavěna na sídlo MNV. V místnostech, kde donedávna sídlila pošta, se podle vývěsního štítu nacházela droge­rie.

Námětem čtvrté pohled­nice se stal dům čp. 123 na rohu ulic Čs. armády a Jiráskovy. Koloniál pana Justy se již změnil na prodejnu národního podniku Pramen. Vlevo vidíme ještě přízemní dům čp. 53.

Pátá pohlednice nás za­ve­de na Břve. Nepříliš kvalitní snímek zachycuje Břevský rybník od západu, v pozadí s dřevěnými šatnami koupaliště a vrchem Kra­hulovem.

 

 

Předchozí částNásledující část

 

Úvod -> Texty pro Hostivický měsíčník -> Seriál Hostivické pohlednice -> 15. část