SERIÁL HOSTIVICKÉ POHLEDNICE

 

Úvod -> Texty pro Hostivický měsíčník -> Seriál Hostivické pohlednice -> 3. část

 

Předchozí částNásledující část

 

 

3. část

(Hostivický měsíčník 5/2002)

 

Pohlednice ve třetím díle našeho seriálu spojuje pohled na Hostivici z různých míst z dálky.

První pohlednice obsahuje velké množství obrázků, ale nakla­datele ani rok vydání z ní nevyčteme. Odeslána byla v roce 1912, některé snímky však musí být starší – přestože na snímku dole uprostřed najdeme školu postavenou v roce 1906, na celkovém pohledu nahoře ještě nestojí. Před stavbou školy končila hostivická zástavba v již­ním směru stodolami statků jižní strany náměstí. Vlevo, před zámkem v pozadí, stojí stodola sedláka Tůmy (statek původních čp. 11 a 12), největší stavba pod popisem obrázku je Chlupatého stodola (statek čp. 9), která dnes slouží jako železářský obchod pana Burgra a získala samo­statné čp. 11 místo zbořeného obytného stavení Tůmova statku. Vpravo před kostelem vidíme střechy stodol v areálu fary. V popře­dí lemuje alej dnešní ulici Komenského,

Na pohlednici v řadě uprostřed vlevo je zachycen zámek v pohledu přes Pančák, uprostřed šroubárna Staněk a Ponec (dnes výroba radiátorů Jaga) a vpravo stará škola (ny­nější pošta) a fara. Dům na snímku vlevo dole patřil do areálu kasáren v Jiráskově ulici a dnes již nejspíš nestojí. Vpravo dole nalezneme jeden z nejčas­tějších hostivických motivů, ná­draží.

Druhou pohlednici vydal v roce 1916 E. Jílovský z Prahy-Žižkova. Hostivice je zde zachy­cena od jihovýchodu, zřejmě zhruba z míst dnešní plynové stanice v Čekale. Zcela vlevo stojí vila čp. 140 (zbořená, na jejím místě se již několik let staví novostavba), vedle nalezneme školu v podobě z roku 1906, jednopatrovou s nádhernými ští­ty a bez křídel do dvora. Mezi školou a zámkem se nachází stodola a obytná stavení statku čp. 9, v podstatě v nezměněné podobě. Vpravo na snímku je dobře vidět areál fary a kostela.

Námět ze třetí pohlednice vyšel v podobné úpravě dvakrát. Poprvé pohlednici vydal na zele­ném papíře v roce 1918 E. Jílov­ský v Žižkově, o rok později na kvalitnějším bílém papíře a s ji­ným písmem popisu G. Jílovský v Žižkově, zřejmě pokračovatel firmy. Snímek ukazuje část Hos­tivice od jihu, zhruba uprostřed vidíme tovární budovy šroubárny Staněk a Ponec. Osamocená budova vpravo od hal patří k areálu továrny. Dvě stejné stavby za osamocenou budovou náleží do areálu kasáren a dodnes se nezměnily, jen pohledu na ně zabraňují stromy u sokolovny (která v té době ještě nestála). Vlevo od továrny upoutá střecha se dvěma komíny, která patří domu čp. 1, dřívější hospodě U Koruny, předtím také uváděné jako ho­řejší hospoda (na rozdíl od hospody, která stávala v místech samoobsluhy F+F). Zcela vlevo vidíme nádraží z neobvyklého směru, pole vpravo od něj bude změněno na třešňovku až za deset let.

Čtvrtou pohlednici vydal v roce 1924 K. Zuna, Vinohrady. Na Hostivici se díváme od výcho­du, od „viaduktu“ smíchov­ské trati. Vlevo vyčnívá nad zástavbu komín továrny Staněk a Ponec, uprostřed nelze přehlédnout věž kostela. Území mezi továrnou a smíchovskou tratí bylo v té době ještě téměř nezastavěné. Vlevo od dvojice osob na karlovarské silnici je patrný přízemní domek, kde se podle některých pramenů mělo dříve vybírat mýtné.

 

 

Předchozí částNásledující část

 

Úvod -> Texty pro Hostivický měsíčník -> Seriál Hostivické pohlednice -> 3. část