SERIÁL HOSTIVICKÉ POHLEDNICE

 

Úvod -> Texty pro Hostivický měsíčník -> Seriál Hostivické pohlednice -> 4. část

 

Předchozí částNásledující část

 

 

4. část

(Hostivický měsíčník 6/2002)

 

V minulých dvou dílech jsme se zaměřili na „hostivickou část Hostivice“. Odtud pochází nejvíce pohlednic, proto se k Hostivici budeme ještě vracet. V tomto dílu si ale představíme část starých pohlednic z Litovic.

Od prosince 2001, kdy jsem psal první část seriálu, přibyly v digitální sbírce další pohlednice a jejich počet se zvýšil na devadesát. Mimo jiné jsem získal také dvě litovické pohlednice, která jsou proka­zatelně starší než ta nejstarší, která byla představena v úvodní části seriálu.

První z nich byla odeslána v roce 1903 a vydal ji Antonín Kůbr v Litovicích. Na šikmém snímku vlevo nahoře vidíme lito­vickou tvrz ze dvora, překva­pivě obklopenou stromy. Neznám žádný jiný snímek, který by doklá­dal stromy u tvrze ve dvoře. Celkový pohled vpravo nahoře byl pořízen s velkou pravdě­podobností z okna tvrze a zachy­cuje část Litovic kolem Litovické ulice u rybníka. Snímek vlevo dole znázorňuje litovické nádraží.

U druhé pohlednice ne­známe nejen rok vydání, ale ani vydavatele. Jeden z dostup­ných exemplářů byl odeslán v ro­ce 1910. Pole v popředí horního snímku je dnes skryto pod hladinou Litovického rybníka, který byl nějakou dobu zrušen a poté obnoven v letech 1924–1926. Světlá střecha domu zhruba uprostřed snímku patří hostinci Bezovka (litovické čp. 5, nyní 625), který v té době provozoval Josef Vorlíček. Vpravo od Bezovky vyčnívá střecha Linkova statku (litovické čp. 4, nyní 624, Litovka); stavba byla zvýšena v roce 1874. V pravé části snímku náleží nejvyšší střecha domu s litovickým čp. 1, který byl nedávno zbořen. Na jeho místě vyrostla novostavba spojená s patrovým domem čp. 622, který se v době vydání pohlednice ještě krčil jako přízemní za stromy kolem strouhy na dně nynějšího rybníka (zvýšen o patro byl až v roce 1922). Na snímku vlevo dole nalezneme část náměstí 1. máje s obytným domem pro osm rodin deputátníků (litovické čp. 55, nyní 675), který postavil v roce 1904 císařský velkostatek. Snímek vpravo dole ukazuje již zmíněný hostinec Bezovku a v pozadí Linkův statek (Litovku).

Obdobné motivy přináší i pohlednice vydaná A. F. Wanne­rem ze Štěchovic n. Vlt. Na snímku vlevo nahoře je opět dřívější Bezovka a nynější Litov­ka, snímek dole znovu zachycuje dům pro deputátníky na náměstí 1. máje. O osobách shromáždě­ných na snímku vpravo nahoře nemám žádné informace.

Čtvrtou a poslední pohled­nici v této části seriálu vydala M. Procházková, fotogra­fo­val J. Rezek. Pohlednice, v ori­gi­nále mod­rá, není datovaná, ale zřejmě vznikla mezi roky 1922 až 1924, kdy vydavatelka vlastnila dům s litovickým čp. 12 (nyní 632) zachycený na horním sním­ku uprostřed. Stodola vlevo patřila k sousednímu statku čp. 13 (nyní 633), nyní je zbořená. Vpravo je patrný hostinec U Prchalů (před časem také U litovické tvrze, litovické čp. 11, nyní 631). Na nepříliš vydařeném spodním dálkovém pohledu je rozpoznatelná pouze dominanta litovické tvrze.

 

 

Předchozí částNásledující část

 

Úvod -> Texty pro Hostivický měsíčník -> Seriál Hostivické pohlednice -> 4. část