image003

 

HOSTIVICKÉ PODNIKY A ŽIVNOSTI

 

Úvod -> Podniky a živnosti -> Okresní průmyslový podnik Praha-západ

 

 

Okresní průmyslový podnik Praha-západ

Triga, podnik místního hospodářství okresu Praha-západ

Okresní průmyslový podnik Praha-západ TRIGA, s. p.

 

 

 

Provozovny v Hostivici

 

Provozovna 13: sběrna, šití přikrývek a spacích pytlů

 

Provozovna 15: plachtárna

 

Provozovna 23: truhlárna

 

Historie podniku a jeho provozoven v Hostivici

 

Okresní průmyslový podnik Praha-západ, v některých obdobích nazývaný jako podnik místního hospodářství okresu Praha-západ Triga, sídlil v Řeporyjích (od roku 1974 součást Prahy) a vznikl snad v roce 1951. Již v roce 1963 měl v Hostivici sběrnu pro opravy obuvi, koženého zboží, punčoch a prošívaných přikrývek.

 

Hostivickém měsíčníku z ledna 1975 byl podnik představen takto:

Triga, podnik místního hospodářství okresu Praha-západ, má v naší obci tři provozovny. Dříve, než si o hostivických provozovnách Trigy řekneme více, několik úvodních informací o podniku jako celku. Zabývá se textilní výrobou, vyrábí prádlo, ložní prádlo a oděvy, dřevovýrobou, tato složka dodává nábytek, vnitřní zařízení a různé subdodávky pro jiné výrobce. Chemici se zabývají zvláštní výrobou přípravků pro průmyslové podniky, jako jsou řezné oleje a chladicí kapaliny. Čtvrtou specializací podniku je obor kůže a guma. Tento obor slouží především obyvatelstvu. Provádí opravy obuvi a kladení podlahových krytin. Podnik vlastní také síť prodejen, které slouží především průzkumu zájmu o výrobky se značkou Triga.

Největší hostivickou provozovnou je textilní provozovna č. 15. Má 63 zaměstnance a je jednou z největších provozoven podniku vůbec. Dělají se zde hlavně plachty. Autoplachty, velké stany, transportní pytle a obří pytle pro přemísťování sypkých hmot jeřáby. Zbývá však ještě prostor pro výrobu obalů na lyže a rybářské pruty, potahů na lehátka, plážových závětří apod. Tato provozovna se podílí 90 % na exportu celého podniku do kapitalistických států.

Samostatná dílna provozovny č. 13, naproti nádraží, vyrábí péřové přikrývky a spací pytle. Expedují se do celé republiky. V dílně vám ochotně ušijí péřovou přikrývku, s níž budete jistě spokojeni.

Blízko školy je třetí provozovna. V současné době se zde zhotovují dřevěné části dispečerských stolů, které dodává sesterský podnik Komex do socialistických i kapitalistických států. V kooperaci s Komexem se v Hostivici rodí také reprodukční skříňky pro automobily Žiguli a MB. I do truhlárny můžete přijít s objednávkou na zakázkový nábytek. Rádi vám jej udělají.

A nakonec připojujeme pozvání do řad pracovníků Trigy. Vítáni jsou zvláště švadleny a truhláři. Nevyučené v Trize zapracují.

Podle podkladů s. Miklové a s. Struka

V 80. letech se z podniku stal státní podnik a v roce 1993 vstoupil do likvidace.

 

 

Úvod -> Podniky a živnosti -> Okresní průmyslový podnik Praha-západ

 

image003