image003

 

KNIHA PŘÍBĚHŮ PRO ŠKOLU HOSTIVICKOU

 

Úvod -> Hostivické školství -> Kniha příběhů -> Strana 20 dole a 21

 

Předchozí částNásledující část

 

 

 

 

Strana 20 dole a 21

 

překlad z němčiny

 

 

Opis.

Nadační list.

My, dole podepsaní duchovní a světští představitelé Hostivické farní školy, potvrzujeme tímto předloženým nadačním listem, že zde spolupodepsaný místní farář dne 25. června 1834 daroval dvacet zlatých konvenční měny v mincích c. k. stříbrných dvacetníků, z čehož 3 kusy za 1 zlatku se počítají, a 20 zlatých, jednu kolínskou marku čistého stříbra činící Josefu a Anně Zábranským, manželům a majitelům rustikálního hostince v obci Hostivice č. 50 a tento obnos určil jako kapitál školní nadace v tom smyslu, že z tohoto ročně vyplývající úroky budou použity na památku první stoleté jubilejní oslavy obnovy zdejší farní prebendy jednomu chudému, pilnému žáku, který má být zvolen školním představenstvem a který během roku nejčastěji doprovázel kněze při zaopatřování nemocných, má být vždy při kostelních oslavách svatého apoštola Jakuba Většího 25. července jemu odměna předána.

Když nyní tento kapitál přiloženým dluhopisem pragmatikálně jeví se zajištěným, tak my zavazujeme podepsané školní představitele a naše potomky o udržování vybírání nadačních příjmů a podělení podle výše uvedeného určení neustále se starat, s kapitálem sami ale bez guberniálního povolení žádné změny nezavádět.

Dokladem toho je tento nadační list ve třech stejně znějících exemplářích, z nichž se předává do úschovy 1 vysokému zemskému úřadu, 1 veledůstojné Pražské konsistoři a 1 patronátnímu úřadu panství Tachlovice ve Velkém Jenči, kde se zároveň zapíše po pamětní knihy školy v celém obsahu, všestranně pojat a podepsán 2 svědky.

Hostivice 19. února 1845.

Ignác Dufek

místní školní dozorce.

Pavel Haas

farář.

Josef Procházka

kaplan a školní katecheta.

Jan Tůma

toho času školní provisor.

 

image004

  

image006

 

 

Předchozí částNásledující část

 

Úvod -> Hostivické školství -> Kniha příběhů -> Strana 20 dole a 21

 

image003