Popis: Popis: Popis: Popis: image003

 

HOSTIVICKÉ OSOBNOSTI

 

Úvod -> Hostivické osobnosti -> Peter Koválik

 

 

Peter Koválik

Čestný občan města Hostivice

* 1. 10. 1921 – † 28. 8. 2010

Účastník osvobozovacích bojů na Dukle v roce 1944

 

image003 image005

 

Peter Koválik se narodil 1. října 1921 v Brezovici v okrese Trstená na Slovensku. Po ukončení školy pracoval na rodinném hospodářství. Nastoupil vojenskou službu a jako příslušník slovenské armády byl poslán na frontu. Dostal se na Krym. Jelikož nechtěl bojovat na straně fašistů, přeběhl s celou rotou na území pod správou tehdejšího Sovětského svazu. Byl zajat a následně se přihlásil do československé armády v zahraničí. Zúčastnil se válečných operací v Kyjevě a později byl zařazen do paradesantní brigády, která se připravovala jít na pomoc Slovenskému národnímu povstání. Prošel velmi náročným výcvikem. Bojoval na Dukle, kde byl těžce zraněn. S československými vojáky pod vedením generála Ludvíka Svobody přišel v roce 1945 do Prahy. Ve válce bojoval 500 dní.


Po ukončení druhé světové války demobilizoval v hodnosti rotmistra, později obdržel hodnost nadporučíka. Za svou válečnou činnost obdržel celkem 18 vyznamenání a medailí. Nejvíce si cení té Za chrabrost, kterou převzal na Dukle.

 

image007 image009

 

Nastoupil jako ofsetový technik ve Vojenském zeměpisném ústavu v Praze, oženil se a usadil se v Hostivici. Na rodné Slovensko se již nevrátil. I když válečné útrapy a zranění se projevovaly na jeho zdravotním stavu, zapojoval se aktivně do veřejného života v Hostivici. Zúčastňoval se všech brigád, pomáhal při výstavbě mateřské školy, osm let byl předsedou hostivického fotbalového klubu. Velmi rád chodil na besedy se žáky hostivické základní školy. Vyprávěl jim o druhé světové válce a o útrapách, které lidstvu přinesla.

Čestné občanství města Hostivice mu udělilo Zastupitelstvo města Hostivice 3. října 2006 jako ocenění aktivního podílu na osvobození naší země a jeho aktivit v Hostivici. Oceněný převzal čestné občanství slavnostně 18. října 2006.

Zemřel po delší nemoci v srpnu 2010.

 

image011

Návrat na Duklu v roce 1960.

 

image013

Starosta města Jiří Pelc předává Peteru Koválikovi čestné občanství.

 

Odkazy

 

Čestní občané města Hostivice

 

Prameny

Text: Václav Pasák

Foto: archiv Petera Koválika

 

 

Úvod -> Hostivické osobnosti -> Peter Koválik

 

Popis: Popis: Popis: Popis: image003