Popis: Popis: Popis: Popis: image003

 

HOSTIVICKÉ OSOBNOSTI

 

Úvod -> Hostivické osobnosti -> Peter Koválik

 

 

Peter Koválik

Čestný občan města Hostivice

* 1. 10. 1921 – † 28. 8. 2010

Účastník osvobozovacích bojů na Dukle v roce 1944

 

image003 image005

 

Peter Koválik se narodil 1. října 1921 v Brezovici v okrese Trstená na Slovensku. Po ukončení školy pracoval na rodinném hospodářství. Nastoupil vojenskou službu a jako příslušník slovenské armády byl poslán na frontu. Dostal se na Krym. Jelikož nechtěl bojovat na straně fašistů, přeběhl s celou rotou na území pod správou tehdejšího Sovětského svazu. Byl zajat a následně se přihlásil do československé armády v zahraničí. Zúčastnil se válečných operací v Kyjevě a později byl zařazen do paradesantní brigády, která se připravovala jít na pomoc Slovenskému národnímu povstání. Prošel velmi náročným výcvikem. Bojoval na Dukle, kde byl těžce zraněn. S československými vojáky pod vedením generála Ludvíka Svobody přišel v roce 1945 do Prahy. Ve válce bojoval 500 dní.


Po ukončení druhé světové války demobilizoval v hodnosti rotmistra, později obdržel hodnost nadporučíka. Za svou válečnou činnost obdržel celkem 18 vyznamenání a medailí. Nejvíce si cení té Za chrabrost, kterou převzal na Dukle.

 

image007 image009

 

Nastoupil jako ofsetový technik ve Vojenském zeměpisném ústavu v Praze, oženil se a usadil se v Hostivici. Na rodné Slovensko se již nevrátil. I když válečné útrapy a zranění se projevovaly na jeho zdravotním stavu, zapojoval se aktivně do veřejného života v Hostivici. Zúčastňoval se všech brigád, pomáhal při výstavbě mateřské školy, osm let byl předsedou hostivického fotbalového klubu. Velmi rád chodil na besedy se žáky hostivické základní školy. Vyprávěl jim o druhé světové válce a o útrapách, které lidstvu přinesla.

Čestné občanství města Hostivice mu udělilo Zastupitelstvo města Hostivice 3. října 2006 jako ocenění aktivního podílu na osvobození naší země a jeho aktivit v Hostivici. Oceněný převzal čestné občanství slavnostně 18. října 2006.

Zemřel po delší nemoci v srpnu 2010.

 

image011

Návrat na Duklu v roce 1960.

 

image013

Starosta města Jiří Pelc předává Peteru Koválikovi čestné občanství.

 

Odkazy

 

Čestní občané města Hostivice

Vojáci zahraničních armád za druhé světové války

Vyznamenaní za odboj během druhé světové války

 

Prameny

Text: Václav Pasák

Foto: archiv Petera Koválika

 

 

Úvod -> Hostivické osobnosti -> Peter Koválik

 

Popis: Popis: Popis: Popis: image003