Popis: Popis: Popis: Popis: image003

 

HOSTIVICKÉ OSOBNOSTI

 

Úvod -> Hostivické osobnosti -> Vladimír Pára

 

 

Vladimír Pára

čestný občan města Hostivice

* 24. 7. 1918 – † 7. 5. 1983

letec britské R. A. F. za 2. světové války

 

image003

 

Vladimír Pára se narodil 24. července 1918 v Horažďovicích, ale spolu se svými rodiči žil před druhou světovou válkou v Hostivici. Vyučil se na leteckého mechanika a před válkou pracoval na letišti v Praze- Ruzyni.

Po okupaci odešel přes Francii do Anglie, kde vstoupil do britského Královského letectva (R. A. F.). Byl zařazen k 311. československé bombardovací peruti a od roku 1941 létal operačně.

Dne 3. března 1942 letěl jako velitel osádky na noční nálet na Emdem. Nad cílem byl jejich stroj poškozen protiletadlovou palbou a při návratu je napadl německý noční stíhač. Párův Wellington byl těžce poškozen, zadní střelec Binder sice svůj letoun ubránil a snad i zasáhl útočící Messerschmit, ale sám byl smrtelně zraněn a po přistání zemřel na následky svých zranění.


O měsíc později, 14. dubna 1942 letěl Vladimír Pára jako velitel osádky na noční nálet na Dortmund. Jeho osádka již neměla takové štěstí a nad Holandskem byl letoun poškozen palbou německého dělostřelectva. Přišli o jeden motor, a když se připravovali k výskoku na padáku, zaútočil na ně noční stíhač Messerschmitt Bf 110. Pára se rozhodl pro nouzové přistání s hořícím strojem. Špatně ovladatelný letoun havaroval v Holandsku, celá osádka se stačila zachránit z hořícího vraku. Vladimír Pára byl těžce zraněn, ihned zajat Němci a odvezen do holandské nemocnice. Po svém uzdravení prošel celou řadou zajateckých táborů, ve kterých se dočkal konce války.

V roce 1945 se vrátil z Anglie do Československa, krátce žil v Hostivici a ještě před rokem 1948 odešel zpět do Anglie. Zemřel 7. května 1983.

Čestné občanství města Hostivice in memoriam mu udělilo Zastupitelstvo města Hostivice 1. června 2006 jako ocenění aktivní účasti v boji za svobodu.

 

image005

Pekařství Vladimírova otce Ferdinanda Páry v Hostivici v Jiráskově ulici čp. 84 někdy po roce 1930

 

Odkazy

 

Čestní občané města Hostivice

 

Prameny

 

Text: občanské sdružení Letecký archiv

Foto: Letecký archiv a sbírka Jiřího Kučery

 

 

Úvod -> Hostivické osobnosti -> Vladimír Pára

 

Popis: Popis: Popis: Popis: image003