Popis: Popis: Popis: Popis: image003

 

HOSTIVICKÉ OSOBNOSTI

 

Úvod -> Hostivické osobnosti -> Josef Pařez

 

 

Josef Pařez

Čestný občan města Hostivice

* 6. 12. 1921 – † 8. 3. 2007

Letec britské R. A. F. za 2. světové války

 

image005

 

Josef Pařez se narodil 6. prosince 1921 v Litovicích čp. 36. Ještě před okupací Československa odešel dramatickou cestou do zahraničí. Tajně projel hitlerovským Německem až do Hamburku, zde se nechal zaměstnat na zaoceánské lodi a doplul do jižní Ameriky. Ve Venezuele utekl z lodi, za pomoci britských diplomatů se dostal do USA a v roce 1940 připlul do Anglie. Z konvoje 40 lodí, ve kterém plul, se do Anglie dostalo jen polovina lodí – zuřila ponorková válka.

V Anglii vstoupil do britského Královského letectva (R. A. F.) a byl zařazen jako palubní střelec na letounech Wellington k 311. čs. bombardovací peruti. Létal na protiponorkové hlídky nad Biskajský záliv.

Dne 10. dubna 1943 letěl v osádce F/Sgt Jana Irvinga bombardovat italskou obchodní loď v Biskaji, kterou doprovázely těžce ozbrojené německé válečné lodě. Osádka však našla jen tyto válečné lodě a i přes prudkou protiletadlovou palbu je bombardovali. Pařez sledoval a hlásil výsledky bombardování.

V roce 1943/1944 se přeškolil na radiooperátora – střelce pro čtyřmotorové letouny B-24 Liberátor u výcvikové jednotky v Nassau na Bahamských ostrovech.

V březnu 1944 na vlastní žádost vystoupil z Královského letectva a odešel do USA. Po válce pracoval v jižní Americe a v Jihoafrické republice.

Čestné občanství města Hostivice mu udělilo Zastupitelstvo města Hostivice 1. června 2006 jako ocenění aktivní účasti v boji za svobodu. V té době bydlel u své dcery v Londýně a byl jediným žijícím hostivickým válečným letcem R. A. F.

Zemřel 8. března 2007.

image004

 

Odkazy

 

Čestní občané města Hostivice

Vojáci zahraničních armád za druhé světové války

 

Prameny

 

Text: občanské sdružení Letecký archiv

Foto: Letecký archiv a archiv rodiny Josefa Pařeze

 

 

Úvod -> Hostivické osobnosti -> Josef Pařez

 

Popis: Popis: Popis: Popis: image003