SERIÁL HOSTIVICE PŘED STO LETY

 

Úvod -> Texty pro Hostivický měsíčník -> Seriál Hostivice před sto lety -> 5. část

 

Předchozí částNásledující část

 

 

Část pátá: Živnosti a podnikání

 

Téma, které jsem si vybral pro další pokračování seriálu z hostivické historie, je dosud velmi málo zpracováno, i když vím o zajímavých podkladech ve Státním okresním archivu Kladno. Z toho důvodu si dovolím v tomto dílu poněkud rozšířit zaměření seriálu z prvních dvou desetiletí 20. století i na konec 19. století a první roky Československé republiky.

Největším zaměstnavatelem v Hostivici i v Litovicích byl císařský velkostatek, který zde měl dva dvory. I když neznám přesná čísla, je jasné, že velkostatek platil v obou obcích víc než šestinu všech přímých daní. Na pracovníky v zemědělství, ať už pracovali u velkostatku či u ostatních rolníků, se vztahoval čelední řád, který stanovil jejich práva a povinnosti. Čeledín měl například přesně vymezeno, za jakých podmínek může opustit službu.

Holírna a vlasostřižna Antonína Šprunka v ulici K Nádraží na počátku 20. století

Konzumní spolek – dům čp. 60 na východní straně Husova náměstí na pohlednici z roku 1909

Řeznictví Josefa Šimáčka v čp. 134 asi kolem roku 1920

Lidé, kteří v drobném podnikali, se museli řídit živnostenským řádem. Na konci Rakouska-Uherska se rozlišovaly tři typy živností – volné, řemeslné a koncesované. Zatímco u první z nich živnost vznikala doručením žádosti na okresní úřad, povolení ostatních bylo složitější. V budoucnu bude možné zpracovat vývoj živností z živnostenského rejstříku vedeného u Okresního úřadu v Kladně a z oznámení v Úřadním listu pro obvod c. k. okresního hejtmanství a c. k. okresní školní rady na Kladně, který pravidelně přinášel přehledy povolených i ukončených živností. Tyto prameny však dosud nikdo neprobádal se zaměřením na Hostivici, mám k dispozici zatím jen údaje z let 1893 až 1896. Tak například Antonín Jelínek z Hostivice čp. 49 si zřídil od 30. ledna 1894 truhlářství, Františka Krausová z Litovic čp. 38 od 25. srpna 1895 živnost na prodej zbytků střižního zboží, potřeb ku šití a hotových dámských oděvů a prádla, Josef Šimáček z Hostivice čp. 88 od 8. prosince 1895 řeznictví (později tuto živnost přenesl do domu čp. 134 na ulici Čsl. armády, kde prodej masa přetrval až do druhé poloviny 20. století) či Jan Špaček z Litovic čp. 40 od 27. července 1896 živnost půjčování parního mláticího stroje. Z rušených živností zmíním hostinství Antonína Kapalína v Hostivici čp. 22 (hostinec zde ale zůstal, koupil ho pan Nerad – dnes hotel Chmelový keř) v roce 1894, výčep pálených lihových nápojů Františky Boučkové z Litovic čp. 27 rovněž v roce 1894, obchod drůbeží Františka Lorenze ze Břvů čp. 23 ve druhém čtvrtletí roku 1895 a živnost stavitele Antonína Dlabače z Hostivice ve 3. čtvrtletí roku 1896.

K nejstarším hostincům v Hostivici patřily hostinec u Koruny (Čsl. armády čp. 1)
a U českého lva (Čsl. armády čp. 17, na jeho místě dnes stojí samoobsluha F+F)
– fotografie z období 1. republiky

Hostinec Bezovka Josefa Vorlíčka v Litovicích čp. 5 (nyní Litovická čp. 625)

Prvním průmyslovým podnikem v Hostivici se stala továrnu na výrobu šroubů a nýtů, kterou v roce 1899 vybudoval Antonín Staněk. V areálu dnes sídlí společnost Jaga N. V., která se věnuje výrobě radiátorů. Další průmysl do Hostivice přišel až ve 20. letech minulého století, mimo sledované období.

Továrna na výrobu šroubů a nýtů Staněk a Ponec na kresbě z hlavičkového papíru z r. 1925

Hostivičtí občané zdaleka nepracovali jen v místě, kde kromě výše uvedených byla větším zaměstnavatelem už jen dráha a vojsko (nacházela se zde kasárna a prachárna). Řada lidí docházela denně pěšky do práce do železnorudných dolů do Nučic, do uhelných dolů kolem Kladna, do kladenských železáren, ale i do Prahy. Přehled o povoláních dávají dochované těsně poválečné voličské seznamy. V Hostivici bylo v roce 1919 z 899 voličů 23 čeledínů, 73 dělnic, 106 dělníků, 286 žen v domácnosti, 4 horníci, 6 krejčích a 3 švadleny, 8 obchodníků, 5 obuvníků, 11 rolníků, pouze 13 úředníků a úřednic, 43 vojínů (většinou těch, kdo se ještě nevrátil z války), 23 zedníků a 20 železničních zřízenců, ale i 3 četničtí strážmistři, 5 hospodářských dozorců, 4 hostinští, 1 almužník, 2 pomocnice při porodu a 1 porodní babička a dokonce 7 ohněstrůjců (z toho 6 bytem v kasárnách). Ve spojených obcích Litovice, Břve a Jeneček mělo v roce 1920 volební právo 524 občanů. Z nich bylo 184 dělnic a 108 dělníků (v nich jsou zřejmě započítáni i čeledíni), 79 osob při domácnosti, 18 železničních zřízenců, 12 rolníků, 11 horníků a 2 hutníci, 4 kováři, 5 krejčích, 5 obuvníků, ale i 2 hajní, 4 hostinští, 3 obchodníci a obchodnice, 2 invalidé a 2 obecní chudí.

Článek vznikl s využitím písemností a fotografií ze soukromých sbírek a dokumentů uložených ve Státním okresním archivu Kladno.

Jiří Kučera

 

 

Předchozí částNásledující část

 

Úvod -> Texty pro Hostivický měsíčník -> Seriál Hostivice před sto lety -> 5. část