SERIÁL HOSTIVICE PŘED STO LETY

 

Úvod -> Texty pro Hostivický měsíčník -> Seriál Hostivice před sto lety -> 8. část

 

Předchozí částNásledující část

 

 

Část osmá: Tělocvičná jednota Sokol v Hostivici

 

Při našem toulání Hostivicí na sklonku rakouského mocnářství se tentokrát zastavíme u jednoho z nejvýznamnějších spolků, tělocvičné jednoty Sokol. Povíme si o založení jednoty a něco málo o činnosti a hlavně si Sokol přiblížíme několika starými obrázky…

Nejstarší razítko hostivického Sokola

Ustavující valná hromada se konala v neděli 18. září 1892 v hostinci Antonína Kapalína, nynějším hotelu Chmelový keř. Domnívám se, že úvodní odstavec zápisu z valné hromady zaslouží ocitovat v plném rozsahu: „První valná hromada nové Jednoty naší má velký význam pro celé okolí naše, neboť se ustavil ve chvílích těch spolek pro zdejší okolí velmi důležitý a nanejvýše potřebný. Ustavením Sokola položen jest základ nového života, nového vzpružení mysli v kraji našem, kde národní náš život a činnost ještě tak málo jsou vyvinuty. Bohužel, že valná hromada byla jen slabě navštívena, ačkoliv se zařizující výbor všemožně o to staral, by bylo účastenství co možná největší. Přítomno bylo celkem 22 hostí a z těch se 20 přihlásilo za členy Jednoty. Nicméně však doufáme, že Sokol náš, až opravdu bude poznán šlechetný účel jeho, který si vytkl, totiž – povznesení tělesných a mravních sil v lidu českém, vbrzku nalezne hojných přátel a podporovatelův, jichž má zapotřebí, aby cíle svého dosáhl. – A proto Na zdar všemu počínání našemu!“

Nejstarší známá fotografie hostivických Sokolů z 20. září 1896

Prvním starostou Sokola se stal Jan Turecký z Jenče, místostarostou Josef Kalous ze Sobína a náčelníkem Alois Smolík z Bílé Hory. Do výboru byli dále zvoleni Josef Chalupa, Adolf David, Josef Henych, Antonín Šprunk, Ladislav Novotný (břevský rolník a pozdější litovický starosta), Antonín Landa, Václav Tomek a Antonín Šimáček. Valnou hromadu zakončila znělka, kterou pro tento účel složil hostivický učitel František J. Pelz, za což mu výbor poděkoval dopisem, jak bylo tehdy zvykem.

Sokol cvičil v hostinci K. Nerada a v roce 1903 vydal pohlednici, na které je hostinec označen jako sokolovna

Hostivičtí Sokolové snad v roce 1917

Sokolskou místností se stal sál v Kapalínově hostinci. Již po roce se výbor Sokola s Kapalínem z neznámých důvodů nepohodl a začal hledat sál, do kterého by mohl přestěhovat sokolovnu. Byly dokonce svolány v této věci dvě mimořádné valné hromady, ale ze stěhování nakonec sešlo, protože hostinec koupil Karel Nerad, který byl Sokolu velmi nakloněn. Sokol tedy zůstal v původním sále až do doby, než si postavil po roce 1920 vlastní sokolovnu v Jiráskově ulici. Spory o místo, kde má sokolovna stát, jsou velmi zajímavé, ale to už je historie na jiné vyprávění…

Veřejné vystoupení k 25. výročí založení jednoty v roce 1917 na dvoře statku u Chlupatých
(ve stodole v pozadí snímků má dnes pan Burger železářství)

Výstava k 25. výročí založení jednoty v roce 1917

Hlavní náplní Sokola bylo vždy cvičení. Mezi první pořízené vybavení patřilo 15 párů činek, hrazda a žíněnky, o rok později se koupil kůň a vybavení postupně přibývalo. Cvičilo se pod vedením cvičitelů v určené cvičební dny. Již v březnu 1893 výbor schválil i cvičení žáků. Později jednota pořádala i veřejná cvičení. Už od svého založení budoval Sokol svoji spolkovou knihovnu. Ke knihám a časopisům získávaným darem od členům se postupně dokupovaly další, zejména se sokolskou tématikou. K činnosti patřilo rovněž pořádání různých zábav, přednášek a dalších akcí. Členové průběžně přispívali do pokladniček na Ústřední matici školskou, která podporovala české menšinové školy v pohraničí.

Hoši cvičili kolem roku 1920 v oddílu zvaném Káňata

Jiří Kučera

 

 

Předchozí částNásledující část

 

Úvod -> Texty pro Hostivický měsíčník -> Seriál Hostivice před sto lety -> 8. část