image003

 

HOSTIVICKÉ PODNIKY A ŽIVNOSTI

 

Úvod -> Podniky a živnosti -> Hostivická mlékárna -> Článek v Hospodáři 1871

 

 

Hostivická mlékárna

 

 

 

Článek o hostivickém kravínu a mlékárně z roku 1883

 

 

Časopis Hospodář

Vydání z 28. července 1883

Strana 245–246

 

Z výletu do cís. dvorů: Jenče, Hostivic a Litovic.

V neděli dne 22. t. m. shromáždilo se na 100 účastníků v státním nádraží, aby společně navštívili a prohlédli způsob i výsledky hospodaření na uvedených shora třech dvorech, přináležejících k velkostatku tachlovickému a nalézajících se v držení Jeho Veličenstva našeho Císaře Pána. Racionellnost hospodaření na cís. velkostatcích, jak zavedena mužem práce, mužem prakse J. ryt. z Bertelů jest beze všeho přehánění světu znám, a proto těšil se nejeden z účastníků, že mu možno očitě seznati, co vším právem všady velebeno, co mu připadalo jako pohádka – ovšem pohádka 19. století plná realismu, plná praktických positivních úspěchů.

Stanuvše v Hostivicích – východišti to vycházky, vstoupili účastníci – v jichž čele se nalézal Karel kníže Švarcenberk a v jichž středu zastoupena šlechta o zemědělství se zajímající několika členy, do přichystaných povozů, v nichž vykonali projížďku za prachárny hostivické, na pole řepou osázené, kdež dvorní rada a řiditel cís. panství J. rytíř z Bertelů vysvětloval přípravu půdy k řípy, jaké jest na cís. velkostatcích zavedena, a při níž nejhlavnější věcí jest to, že se pole nepodrývá, čímž se zamezí rozmnožení se plevele.

Kdežto pšenice před prachárnou dosti chudě vypadaly, byla pšenice za prachárnou – obyčejná domácí – velmi pěkná a líbila se všeobecně.

Po prohlídce zmíněného pole jelo se zpět do Hostivic, kdež prohlédnut dvůr. V stájích budila všeobecný obdiv zdravá ventilace, jakož i způsob stlaní; stele se na cís. velkostatcích již dlouhou dobu pískem a popelem; sláma podestýlá se pouze pod březí a otelivší se krávy. Co se stáda samého týče, tu zastoupena takřka všechna plemena; na tažném pak dobytku bylo vidět, že nezahálí.

Nejzajímavějším objektem na dvoře hostivickém bylo však zařízení, pomocí něhož se ihned po nadojení z teplého mléka dobývá smetana. – Teplé mléko schladí se na chladícím přístroji na požadovanou temperaturu, načež se vede do odstředivého stroje, který jsa hnán parou, veškerou smetanu z mléka v době poměrně krátké (15–20 minut) vytluče. V mlékárně nalezli jsme dále taktéž parou hnaný přístroj na vymývání lahví, jakož i praktický přístroj na plnění lahví, jež jsou patentními porcelánovými zátkami opatřeny a kteréž se k vůli předejití všemu falšování ještě plombují. Odstředivé stroje, na nichž se smetana vytlačuje, jsou soustavy Lefeldtovy a pocházejí z Vaňkovy továrny v Brně.

Opustivše Hostivice a prohlédnuvše si ještě místnost, kde se chovají pro korunního prince lovečtí psi, jeleni a koně k parforsním honbám, ubírali se účastníci do Jenče, kdež prohlédli sobě stáje, pivovar, parní mlýn (na němž se mele pro deputátníky), kovárnu, kolářskou dílnu, načež se odebrali do strojírny a skladu strojů. Ačkoli byla většina účastníků z řad těch, kteří něco viděli, přece nejeden z nich užasl nad tou malou armádou strojů všeho druhu, které pracujíce za sta potahů a tisíce rukou lidských, nejvěrnějším jsou spojencem hospodářovým. Tři složky parních pluhů – dvě Fowlerovy, jedna Avelingova – silniční lokomobily, 16 parních mláticích složení, 51 žacích strojů na obilí, 25 strojů na kosení travin – ostatní menší stroje nečítaje, toť representuje kapitál, za nějž by se již hezky veliké panství poříditi dalo. Není možno vcházeti tu v podrobný popis strojů; co zvláštnost uvádíme tu třídič na obilí, vlastní výroby strojírny jenečské, kterýž mezi mlátičkou a lokomobilou umístěn a s nimi spojen, obilí na čtvero druhů v každém ohledu dokonale roztřiďuje.

Ve dvoře pro stroje určeném dostalo účastníkům též vydatného tělesného občerstvení, načež pak se odebrali účastníci na sousední pole, kdež demonstrováno orání parním pluhem.

Za parním pluhem šly dva válce, které brázdy ihned uválely a čerstvé hroudy srovnaly. Taktéž demonstrován tu spůsob setí cukrovky a přítomný prof. Wüst nabyl tu příležitost seznat očitě výkon Bertelova stroje.

Z Jenče vykonána objížďka kolem velikého lánu pole, přináležejícího k dvoru litovickému. Pole to osazeno cukrovkou, jejíž stav budil všeobecnou závist. V samém dvoře litovickém poutaly pozornost výborný stav dobytka, jakož i úprava mlékárny. Úplnou novinkou pro mnohého účastníka bylo v mlékárně vacuum, na němž se sbírané mléko pro telata odvařuje a shušťuje; dále pak byl tu přístroj na svařování smetany, při němž tato nikdy nevykypí. Ze strojů na dvoře pak pracoval stohař, kterým 16–18 pracovních sil se ušetří. Z Litovic odebrali se účastníci do Hostivic, kdež připraven pro ně bohatý oběd v hostinci. Dokonalá příprava jídel, jakož i velmi dobré pivo – výrobek to jenečského sládka p. J. Fišera – uvedly účastníky v nejlepší náladu, a s nadšením opětovány přípitky knížete Karla Švarcenberka Jeho Veličenstvu císaři pánu co prvnímu hospodáři a co hostiteli; hraběte Ladeboura Jejich cís. Vys. korunnímu princi a princezně a očekávané rodinné události; ryt. z Bertelů knížeti Švarcenberkovi a hosp. společnosti a bar. Hildprandta rytíři z Bertelů.

V nejlepší náladě nadešla doba odjezdu a nastoupen návrat do Prahy z výletu, při němž každý účastník seznati mohl, že není přehnáno líčení hospodářství na cís. statcích co hosp. v každém ohledu vzorného, že podáno tu vše, beze všeho připravování, tak jak to jest.

Činíce referentské své povinnosti zadost, doplňujeme zprávu svou několika ciframi a daty. Výměra dvoru hostivického obnáší 433, jenečského 460 a litovického 402 hektarů. Dojnic jest v hostivickém dvoře 160, jenečském 133 a litovickém 211. Výnos jednotlivé dojnice obnáší i s teletem průměrně 160–170 zlatých. Postup osevní jest, jak se samo sebou rozumí, systematisován, oves neseje se vůbec, brambory pak sází se pouze pro deputátníky.

Ku konci uvedena buďtež tu jména úředníků, kteří mají zajisté nemalou zásluhu o skvělé výsledky, jakých tu docíleno. Jsouť to pp. Filip Link, vrchní v Jenči, Fr. Kubr, správce v Hostivici, H. Herrscher, správce v Litovicích a Vend. Grünwald, správce průmyslových závodů v Jenči.

 

 

Úvod -> Podniky a živnosti -> Hostivická mlékárna -> Článek v Hospodáři 1883

 

image003