Popis: Popis: Popis: Popis: image003

 

HOSTIVICKÉ OSOBNOSTI

 

Úvod -> Hostivické osobnosti -> Jaroslav Klecan

 

 

Jaroslav Klecan

* 2. 3. 1914 – † 8. 9. 1943

Španělský interbrigadista, spolupracovník Julia Fučíka, oběť druhé světové války

 

 

Jaroslav Klecan se narodil 2. března 1914 v Zadních Zborovicích čp. 30 (nyní část Třebohostic v okrese Strakonice) rolníkovi Bohumilu Klecanovi a Marii rozené Blažkové. V letech 1920 až 1925 navštěvoval obecnou školu v Zadních Zborovicích a poté nastoupil na chlapeckou měšťanskou školu ve Strakonicích. V dubnu 1926 se však rodina přestěhovala do Milošic (nyní část obce Měcholupy v okrese Louny), kde otec hodlal zbohatnout při pěstování chmele. V letech 1929 až 1932 pak bydleli v Rakovníku. Úmysl s chmelem se otci kvůli hospodářské krizi nepodařil. Jaroslav mezitím pokračoval ve studiích mj. na hospodářských školách v Rakovníku a v Táboře.

Od 30. let bydleli Klecanovi v nájmu v Litovicích čp. 211 u Františka Limburského. Otec se živil autodopravou a obchodem s uhlím.

Po přestěhování do Litovic se Jaroslav Klecan zapojil do činnosti Komunistického svazu mládeže (Komsomolu) a v roce 1933 vstoupil do Komunistické strany Československa. Záhy se stal sekretářem kladenského kraje a vedoucím komunistické mládeže, přímo v Litovicích se však zřejmě neangažoval. Přitom pracoval jako pomocník a řidič ve firmě svého otce, pak jako traktorista a poté jako pomocný úředník (prokomunistického) družstva Včela v Roudnici nad Labem. Jako komunistický funkcionář, který se aktivně zapojil do stranické agitace (v letech 1934 až 1936 měl projevy na řadě veřejných shromáždění, nejčastěji na Kladně), se potýkal se státními úřady a byl trestně stíhán. Například v říjnu 1934 byl odsouzen k tříměsíčnímu vězení a pokutě 1 000 Kč za podněcování ke komunistickému převratu na oslavách svátku práce 1. května 1934. K praxi komunistických funkcionářů té doby patřila i častá změna adresy trvalého pobytu, takže byl ve 30. letech přihlášen kromě Litovic také na Kladně, v Kročehlavech a v Roudnici nad Labem.

 

  

Jaroslav Klecan ve 30. letech 20. století v Litovicích před domem, kde bydleli s rodiči, sám a se sestrou Růženou.

 

Po vypuknutí občanské války ve Španělsku, kde v roce 1936 část armády vojensky vystoupila proti vítězi parlamentních voleb – republikánské vládě Lidové fronty, hlavně komunisté agitovali na podporu španělské vlády a snažili se získat dobrovolníky do mezinárodních dobrovolnických jednotek – interbrigád, přestože vstup do vojenské služby ve prospěch jiného státu byl v té době (stejně jako v současnosti) až na výjimky nezákonný. Československé bezpečnostní složky nejprve proti náboru dobrovolníků příliš nevystupovaly, ale v prosinci 1936 zasáhly. Do agitace se zapojil i Klecan, který získal několik dobrovolníků a pomohl jim zajistit cestu. Dne 30. června 1937 se v Praze na Smíchově civilně oženil se studentkou medicíny Anielou Hirschovou z tehdejšího Polska, které tím pomohl získat československé státní občanství (manželství bylo nejspíše pouze formální), a poté oficiálně vystoupil z římskokatolické církve. Zanedlouho také odešel do Španělska.

Ke španělským interbrigadistům dorazil podle zprávy mezinárodní sekce kádrového oddělení interbrigád v Albacete 19. září 1937. Z Čech cestoval přes Paříž, francouzsko-španělské hranice překonal s dalšími ilegálně pěšky a poté se dostal přes pevnost Figueras, Barcelonu a Valencii právě do Albacete. Byl zařazen do 4. střelecké roty 18. mezinárodního praporu Dimitrov nebo 26. mezinárodního praporu T. G. Masaryk (prameny se rozcházejí). Přestože v Československu neabsolvoval základní vojenskou službu, v bojích se osvědčil a 1. dubna 1938 měl být dokonce vyznamenán za statečnost a úspěšnou střelbu při nepřátelském útoku. Navázal na své předchozí působení komunistického agitátora a zastával funkci politického komisaře čtvrté střelecké roty praporu Masaryk, který byl součástí 129. mezinárodní brigády. Zúčastnil se krvavých bojů u městeček Villores a Poblete a bojů při obraně silnice u Ejulvy. Frankisté však obranné linie prolomily a ztráty 129. interbrigády dosáhly takového rozsahu, že prakticky přestala existovat.

Mezi členy jednotky poté vznikly spory, zda mají zůstat v izolované centrální zóně republikánského území, nebo se evakuovat na katalánskou část fronty. Nakonec byl prosazen první názor, který zastávalo vedení Komunistické strany Španělska a za kterým stál i Klecan. Přesto byla všem členům politického vedení praporu na podzim 1938 udělena stranická důtka, že nedokázali zabránit rozporům. Bez ohledu na přijaté rozhodnutí museli být nakonec dobrovolníci v říjnu 1938 evakuováni a ve Valencii jim byly odebrány zbraně.

Na konci roku 1938 mnozí interbrigadisté včetně Klecana vstoupili znovu do vládních jednotek, podíleli se na obraně Barcelony a poté ustupovali do Francie. Klecan byl hodnocen jako neohrožený, statečný a iniciativní voják, dobrý straník (tedy komunista) a věrný kamarád.

 

Jaroslav Klecan jako interbrigadista ve Španělsku.

 

Po příchodu do Francie, zřejmě na začátku března 1939, byli interbrigadisté internováni v několika táborech, konkrétně Klecan v táboře Argéles-sur-Mer. V té době zaniklo Československo a do protektorátu Čechy a Morava se bývalí interbrigadisté vrátit nemohli. Podmínky zde byly náročné, internovaní měli zajištěno jen primitivní ubytování a jednoduchou stravu. V táboře strávil skoro rok, zůstal věrný svému komunistickému přesvědčení a byl jedním z velitelů ilegální stranické buňky.

Po vypuknutí druhé světové války bylo československým interbrigadistům umožněno vstoupit do nově se formujících československých jednotek ve Francii. Dne 14. prosince 1939 se před odvodní komisi dostavil i Klecan, tehdy již v táboře v Gursu, a byl uznán schopným a odveden. Nakonec se však vojákem československé armády nestal, protože radikálům, zejména komunistickým, byl vstup do jednotek zapovězen z obavy, aby je nerozvraceli svou agitací. Zůstal v Gursu a 5. června 1940 byl přemístěn do tábora ve Vernetu, který opustil 4. června 1941. V souladu s dispozicemi komunistické strany se přihlásil k pracovnímu nasazení v Německu. Přes Paříž byl dopraven do továrny Sächsische Werke v Espenhainu u Lipska, kde byl zaměstnán jako pomocný dělník.

Koncem září 1941 z práce utekl a ilegálně se vrátil do protektorátu Čechy a Morava. Zde v rozporu s pravidly konspirace strávil po návratu několik dnů u rodičů v Litovicích a u své sestry Marie Vadlejchové v Zadních Zborovicích. Kontakty na litovickou komunistickou buňku poté udržoval i nadále. Pak pobýval v Praze, setkal se znovu se spolubojovníky, kteří se rovněž vrátili z Francie, a získal kontakty také na osoby blízké II. ilegálnímu ústřednímu výboru KSČ. Miloš Krásný ho seznámil s publicistou a spisovatelem Juliem Fučíkem a Klecan se stal jeho spolupracovníkem (sám Fučík ho nazýval pobočníkem). Úzce s nimi spolupracovala také Lída Plachá, která pro oba působila jako spojka. Fučík se zabýval organizováním ilegální organizace Národně revoluční výbor inteligence, o které si představoval, že po osvobození bude hrát významnou roli při formování nového společenského řádu. Traduje se, že se Klecan i s Fučíkem ukrývali také u jeho rodičů v Litovicích.

V pátek 24. dubna 1942 přišli Fučík a Klecan do bytu manželů Jelínkových U Družstva Ideál čp. 1133/23 (tehdy Chitussiho) v Praze 4 a byli v něm v době, kdy německá tajná policie (gestapo) provedla prohlídku bytu a zatkla přítomné. Fučík měl u sebe dvě pistole, ale nepoužil je, přestože by to zřejmě jemu i Klecanovi umožnilo uniknout. Toto je významný motiv, kterému se věnují badatelé o Fučíkovi. Gestapo vědělo, že byt je používán k ilegálním schůzkám, ale zátah původně mířil na jiné hledané osoby a Fučík s Klecanem byli zatčeni náhodou. Po ročním věznění v Praze na Pankráci a mnoha výsleších v sídle gestapa byli Fučík, Klecan a Plachá (ta nebyla vězněna) 28. července 1943 obžalováni z velezrady. Soud proběhl ve věznici Alt-Moabit v berlínské čtvrti Tiergarten a Lidový soudní dvůr 25. srpna 1943 vynesl tento rozsudek:

Julius Fučík jako spojka ústředního výboru české komunistické strany vyvíjel důležitou agitační a organizační komunistickou činnost a usiloval zejména o vytvořeni jednotné komunisticky ovlivněné organizace české inteligence. Jaroslav Klecan se při tom podstatně podílel jako Fučíkova spojka vedoucími skupiny inteligence. Proto se odsuzují ke ztrátě cti navždy a k trestu smrti. Že Ludmila Plachá oběma při tom vědomě pomáhala, nebylo zjištěno. Proto se osvobozuje.

 

Jaroslav Klecan na fotografiích pořízených gestapem po zatčení v dubnu 1942.

 

Rozsudek nad Juliem Fučíkem, Jaroslavem Klecanem a Lídou Plachou.

 

Fučík i Klecan byli popraveni 8. září 1943 v berlínské věznici Plötzensee oběšením, protože gilotina byla po předchozím bombardování poškozena. V souladu s tehdejší praxí nebyla těla vydána rodinám a rodiny navíc byly informovány se zpožděním.

Klecanova matka podala žádost o milost 12. října 1943, tedy až po vykonání rozsudku. Ani v případě včasného podání by však žádost neměla naději na úspěch.

Jeho jméno i s fotografií je uvedeno na pomníku obětem světových válek v Zadních Zborovicích.

Na pomník padlých v Litovicích byla po druhé světové válce umístěna kovová deska se jmény osmi oběti včetně Jaroslava Klecana. V 90. letech 20. století někdo desku odcizil. Postupně byla na pomník na žádosti příbuzných vrácena jména pěti obětí, ale původní obsah desky nebyl znám, protože nebyly dostupné kvalitní fotografie pomníku. Teprve v roce 2024 se podařilo zjistit všechna jména a připravuje se doplnění těch chybějících.

 

 

 

Po druhé světové válce začal Klecanův „druhý život“. Julius Fučík totiž ve vězení napsal na motácích, který vynesl český strážce Kolínský, zprávu o své odbojové činnosti i věznění, nazvanou při vydání Reportáž, psaná na oprátce, v níž označil Klecana přezdívaného Mirek za zrádce, který Němcům prozradil příliš mnoho o osobách zapojených do odboje. Uvedl doslova:

Hle, tohle býval člověk s páteří, který se neuhýbal kulkám, když bojoval na španělské frontě, a který se neshrbil, když procházel krutou zkušeností koncentračního tábora ve Francii. Teď bledne před rákoskou v ruce gestapáka a zrazuje, aby chránil svůj zub. Jak na povrchu byla ta jeho statečnost, když ji mohlo setřít několik ran. Tak na povrchu, jako jeho přesvědčení. Býval silný v hromadě, obklopen kamarády stejné myšlenky. Býval silný, protože myslel na ně. Teď, izolován, sám, obklopen dotírajícím nepřítelem, ztratil svou sílu docela. Ztratil vše, protože začal myslit na sebe. Aby zachránil svou kůži, obětoval kamarády. Propadl zbabělosti a ze zbabělosti zradil.

Reportáž, psaná na oprátce, byla poprvé vydána již v roce 1945 a stala se zásadním dílem komunistické propagandy. Měla tak zásadní dopad na rodinu i další Klecanovy spolupracovníky. Jeho otec byl členem ilegální komunistické organizace v Litovicích, po osvobození se stal členem MNV, ale po vydání Reportáže se s rodinou raději odstěhoval do Aše. Je přitom jisté, že jména některých spolupracovníků prozradili při mučení prakticky všichni věznění a že Klecan určitě udržel v tajnosti řadu svých kontaktů, které za války nebyly stíhány. Jeho zrádcovská role při prozrazení jména Fučíka (při zatčení vystupoval pod falešnou identitou profesora Horáka) a osob navázaných na Národně revoluční výbor inteligence je tak přinejmenším sporná. Zdá se, že Fučík pro naléhavější vyznění svého poselství potřeboval proti sobě postavit hrdinu a zrádce a sebe postavil do první role a role zrádce připadla Klecanovi.

Je jistým paradoxem, že ulice, v níž bydleli Klecanovi rodiče, byla po roce 1950 pojmenována Fučíkova. Snad v tom hrála roli již uvedená zpráva, že se právě zde se měl Julius Fučík za války také ukrývat.

Ke Klecanově částečné rehabilitaci došlo v 60. letech 20. století, po uvolnění politických poměrů. Dne 1. října 1966 mu byl dokonce u příležitosti 30. výročí ustanovení mezinárodních brigád ve Španělsku propůjčen státní Řád rudé hvězdy in memoriam.

Téma Klecanovy „zrady“ je mezi zájemci o historii stále živé. V 90. letech k němu bylo publikováno více polemických příspěvků a zabýval se jím také hostivický kronikář Jiří Pergl, který své postřehy sepsal jen do pracovních verzí a nepublikoval je. Před rokem 2019 se tématu začali nezávisle na sobě věnovat spisovatel Marek Toman a historik Národního muzea David Majtenyi. Toman napsal román Oko žraloka inspirovaný Klecanovými osudy (jde o fikci na daný motiv, skutečné Klecanovy osudy poznal Toman až později) a Majtenyi publikoval odbornou studii založenou na mnoha do té doby neznámých pramenech. Jejich následná spolupráce vyústila ve společnou knihu Zrádce, hrdina, spisovatel? vydanou v roce 2021. Tomanovi se podařilo získat Klecanovy dopisy posílané z francouzského tábora jeho španělské přítelkyni Francisce Garcíové Tarazonové, které říkal Paquita. Překlad těchto dopisů je rovněž zařazen do uvedené knihy.

 

 

 

Rodina

 

 

 

Rodiče

 

Otec: Bohumil Klecan (* 4. 10. 1887 Únice čp. 1, okr. Strakonice – † 10. 3. 1963),
rolník v Únicích čp. 1, pak v Zadních Zborovicích čp. 30 (nyní část Třebohostic v okrese Strakonice),
později autodopravce v Litovicích čp. 211,
syn Václava Klecana, rolníka v Únicích čp. 1, a Marie rodem Pavcová z Únic čp. 6

Matka: Marie rozená Blažková (* 2. 6. 1888 Podolí čp. 4, nyní část Radomyšli, okr. Strakonice – † 5. 11. 1968),
dcera Josefa Blažka, rolníka v Podolí čp. 4, a Josefy rozené Havelcové ze Zadních Zborovic čp. 28

Rodiče oddáni 12. dubna 1910 v Radomyšli

 

 

Sourozenci

 

Bohumil Klecan (* 12. 9. 1910 Zadní Zborovice čp. 30 – † 5. 9. 1911 Zadní Zborovice čp. 30)

Marie Klecanová (* 5. 9. 1912 Zadní Zborovice čp. 30 – † 7. 11. 1978), provdaná Vadlejchová

Růžena Klecanová (* 28. 2. 1916 Zadní Zborovice čp. 30 – † 26. 2. 1993)

Anežka Klecanová (* 23. 12. 1917 Zadní Zborovice čp. 30 – † 31. 8. 2007)

Jaroslava Klecanová (* 28. 6. 1920 Zadní Zborovice čp. 30 – † brzy)

 

 

Manželka

 

Svatba: 30. června 1937 Praha-Smíchov, magistrát

Aniela Hirschová (* 12. 3. 1913 Krechovce, Polsko – †), studentka medicíny, bytem v Praze-Smíchově čp. 253,
za druhé světové války v USA

dcera Josefa Hirsche, obchodníka v Stanislawówě v Polsku (nyní Ivano-Frankivsk na Ukrajině),

a Etie rozené Kazwinerové,

všichni židovského vyznání

 

 

Bydliště

 

Litovice čp. 211 = Hostivice, Česká čp. 831

 

 

 

Odkazy

 

 

Věznění za druhé světové války

Oběti druhé světové války

 

 

 

Prameny

 

Přehled pramenů

SOA Třeboň, Sbírka matrik, Radomyšl 18A, fol. 355 (svatba rodičů)

MAJTENYI, David: „Mirek“ z Reportáže, psané na oprátce – Jaroslav Klecan (1914–1943). Časopis Národního muzea, řada historická, 188 (1–2), str. 3–58.

TOMAN, Marek – MAJTENYI, David (2021): Zrádce, hrdina, spisovatel? Jaroslav Klecan z Reportáže, psané na oprátce. Praha: Novela Bohemica. ISBN 978-80-88322-23-8.

 

 

Úvod -> Hostivické osobnosti -> Jaroslav Klecan

 

Popis: Popis: Popis: Popis: image003