Popis: Popis: Popis: Popis: image003

 

HOSTIVICKÉ OSOBNOSTI

 

Úvod -> Hostivické osobnosti -> Jan Zadák

 

 

Jan Zadák

* 25. 12. 1887 – † po 1948

Majitel hostivické továrny na asfaltové lepenky v letech 1940 až 1948,
předseda a mecenáš Sportovního klubu Hostivice

 

Jan Zadák se narodil 25. prosince 1887 ve Zruči nad Sázavou čp. 86 jako syn krejčího Jana Zadáka a jeho manželky Albíny. Po měšťanské škole ve Vlašimi navštěvoval dvouletou obchodní školu v Kolíně a poté šest let pracoval pro kolínského obchodníka s textilem Šalomouna Brucka. Od roku 1910 žil dva roky v Liberci, kde pracoval jako obchodní zástupce soukenické firmy, a poté poprvé přišel do Prahy. Po první světové válce cestoval a především začal podnikat. Od obchodu s textilem se dostal k obchodu se střívky pro uzenářské výrobky. Dne 14. října 1924 se v Praze na Staroměstské radnici oženil s Boženou Wildmannovou z Prahy, od roku 1925 žili v Praze-Holešovicích a od tchána převzal zavedený obchod se stavebními hmotami. Zpočátku se zabýval pouze prodejem stavebních hmot, zejména lepenky, asfaltových a izolačních výrobků, později se začal zabývat prováděním asfaltérských prací a postupně se na ně zaměřil. Aby snížil závislost na výrobních firmách, stal se podílníkem továrny na asfaltové lepenky Charvát a Zadák ve Lhotě pod Libčany u Hradce Králové. V roce 1941 podíl v této továrně prodal, protože v pronajatém prostoru v Praze-Vysočanech měl již od roku 1936 výrobnu, kde kromě lepenky a izolačních hmot vyráběl podlahové krytiny značky „Standard“ a heraklitové desky. V roce 1929 se spojil s Ing. Františkem Douckem a založili firmu pro výrobu cementového zboží, teraca a xylolitu. Sídlila v Praze-Kobylisích, jmenovala se Terraxyl a v roce 1942 byla na nátlak Němců přejmenována na Terrazzolit. Její výrobky zdobily nejvýznačnější paláce, kostely, biografy, tělocvičny a jiné státní, městské a soukromé budovy a továrny v celé republice a papíroazbestové dlaždice byly exportovány i do zahraničí.

V roce 1940 dostal Zadák nečekanou výpověď z pronajatých prostor v Praze-Vysočanech a musel se vystěhovat. Od svého známého Josefa Kropáčka získal výhodně jeho nevyužívanou továrnu – hřebíkárnu v Hostivici, kde znovu rozjel výrobu ve složitých podmínkách druhé světové války a německé okupace. Byla mu zakázána výroba části sortimentu, někdy mu byl zabaven materiál a 7. května 1945 byla továrna vybombardována a vypálena. Po válce však výrobu v hostivické továrně obnovil a dále rozvíjel. Po roce 1948 připadl areál Družstvu cementářů a později národnímu podniku Stavební izolace, který v něm zřídil sklady materiálů a dopravní středisko. Po roce 1989 byl areál vrácen jeho synovi Ing. Antonínu Zadákovi.

Jan Zadák při vánoční nadílce hostivickým dětem v roce 1941.

Zadák již od mládí sportoval. Cvičil v Sokole, lyžoval, bruslil, vesloval, hrál tenis, odbíjenou, hokej a především fotbal. Těsně před první světovou válkou hrál jako brankář za klub A. C. Sparta Praha, později působil jako mezinárodní fotbalový rozhodčí. Hned po příchodu do Hostivice v roce 1940 se zapojil do činnosti Sportovního klubu Hostivice a v roce 1941 byl zvolen jeho předsedou. V roce 1942 klub zahájil stavbu hřiště u Bažantnice, přičemž náklady na stavbu nesl právě Zadák. Hřiště se používalo od jara 1943 a klub ho tehdy hodnotil jako jedno z nejlepších v kladenském okrese. V dubnu 1945 SK Hostivice zorganizoval soutěž o podbělohorský Zadákův pohár, ale přerušily ji události spojené s koncem války. V roce 1945 byl znovu zvolen předsedou SK Hostivice a v této funkci působil ještě v roce 1947. Po změně politických poměrů v roce 1948 a znárodnění podniku se již do dění v Hostivici nezapojoval.

Již za druhé světové války připravoval Zadák výstavbu rodinných domků pro své zaměstnance, kvůli obecnému zákazu staveb a zřejmě i nepřízni obecního úřadu však výstavba začala až po roce 1945, a to v nynější Jabloňové ulici. Vzhledem ke změně poměrů však domy nebyly dokončeny a stavitelé nynějších domů museli před zahájením své stavby odstranit zbytky předchozí výstavby.

Další životní osudy Jana Zadáka po roce 1948 nejsou známy.

 

Provozovaná živnost

 

Továrna na asfaltové a izolační výrobky a stavební hmoty

1940–1948

 

Zadákova továrna v Hostivici v roce 1947.

 

Působení ve spolcích

 

Sportovní klub Hostivice

Předseda (1941–1947)

 

Jan Zadák při otevření fotbalového hřiště u Bažantnice v roce 1943.

 

Prameny

Přehled pramenů

Publikace LAUFER, Josef (1947): 60 let Jana Zadáka

 

 

Úvod -> Hostivické osobnosti -> Jan Zadák

 

Popis: Popis: Popis: Popis: image003