Popis: Popis: Popis: Popis: image003

 

HOSTIVICKÉ OSOBNOSTI

 

Úvod -> Hostivické osobnosti -> Josef Bohuslav

 

 

Josef Bohuslav

* 13. 1. 1881 – † 23. 6. 1952

Ředitel hostivické obecné školy v letech 1935 až 1938

 

 

Josef Bohuslav se narodil 13. ledna 1881 v Braníku, kde chodil i do obecné školy. Ve studiu pokračoval v Praze na měšťanské škole u sv. Jindřicha a na učitelském ústavu. Zkoušky učitel­ské dospělosti i učitelské způsobilosti složil v roce 1900, obě s vyznamenáním. Jako zatímní pod­učitel působil při obecné škole v Jinočanech od 1. září 1900 do 31. srpna 1901, ve Stehelčevsi od 1. září 1901 do 31. srpna 1903, jako učitel 2. třídy při obecné škole v Hostouni od 1. září do 31. pro­since 1903, při obecné škole ve Velkém Přítočně od 1. ledna 1904 do 31. prosince 1905, jako učitel 2. třídy, pak 1. třídy, potom zatímní řídící učitel na obecné škole v Jinočanech od 1. ledna 1906 do 31. července 1924, jako definitivní řídící učitel na obecné škole v Horním Bezděkově od 1. srpna 1924 do 31. července 1927 a na obecné škole v Úhonicích od 1. srpna 1927 do 31. srpna 1935.

Definitivním řídícím učitelem obecné školy v Hos­tivici se stal od 1. září 1935. V březnu 1938 ho ministerstvo školství a národní osvěty pověřilo funkcí referenta státní osvětové služby pro osvě­tový obvod Praha-západ a zprostilo vyučovací povinnosti i vedení školy. Jako řídící učitel a referent státní osvětové služby byl penzionován od 1. května 1939.

V roce 1937 byl Bohuslav předsedou hostivické obecní osvětové komise. Úzce spolupracoval s hostivickým Sokolem, kde se v roce 1938 stal členem výboru. Zabýval se regionální historií, psal do několika obecních kronik včetně hostivické. Přispíval rovněž do vlastivědného časopisu Listy z Unhošťska, pochází od něj jediný článek z Hostivicka ze všech předválečných roč­níků, věnovaný litovické kapličce.

Zemřel 23. června 1952 v Praze V čp. 997.

 

Působení ve veřejných institucích

 

Obecná škola Hostivice

Řídící učitel (1935–1938)

 

Působení ve spolcích

 

Tělocvičná jednota Sokol Hostivice

Člen výboru (1938)

 

Rodina

 

Rodiče

Otec: Josef Bohuslav, zedník v Braníku čp. 21,
syn Františka Bohuslava, domkáře v Braníku čp. 21, a Veroniky rozené Součkové

Matka: Anna rozená Součková z Klecan čp. 27,
dcera Jana Součka, pachtýře hospodářství v Měcholupech čp. 10, a Marie rozené Musilové

Rodiče oddáni 17. května 1880 v Uhříněvsi

 

Manželky

První svatba: 13. ledna 1904 Ořech

Anna Kozáková (* 16. 2. 1885 Jinočany čp. 3 – †),

dcera Františka Kozáka (* 5. 2. 1848 Jinočany čp. 3 – † 4. 4. 1888 Jinočany čp. 3), rolníka v Jinočanech čp. 3,
syna Václava Kozáka, rolníka v Jinočanech čp. 3 a Kateřiny rozené Srbové z Chrášťan čp. 20

a Marie rozené Špačkové (* 30. 11. 1852 Trněný Újezd čp. 14 – †),
dcery Matěje Špačka, rolníka v Trněném Újezdě čp. 14, a Anny rozené Mariákové z Hostouně

 

Druhá svatba: 21. března 1938 Vršovice

Justina Tučková

 

Odkazy

 

Stránka o školství se slovníkem hostivických učitelů

 

Stránka o obecních kronikách a kronikářích

 

Prameny

Přehled pramenů

AHMP, matrika POD N3, fol. 68 (narození i údaj o úmrtí)

SOA Praha, Sbírka matrik, Ořech 33, fol. 19 (svatba)

 

 

Úvod -> Hostivické osobnosti -> Josef Bohuslav

 

Popis: Popis: Popis: Popis: image003