image003

 

HOSTIVICKÉ PODNIKY A ŽIVNOSTI

 

Úvod -> Podniky a živnosti -> Spotřební družstva -> Včela

 

 

Spotřební družstvo „Včela“

Hostivice, Potoční čp. 213

 

 

 

 

 

V roce 1921 koupila „Včela“, Ústřední dělnický spolek konsumní, společnost s ručením omezeným, bývalou stodolu statku čp. 24 a přestavěla ji na svou prodejnu čp. 213, v níž se nacházela vlastní prodejna, sklad a byty. Součástí této společnosti se nejspíše stal i dříve samostatný Konsumní spolek pro Hostivice a okolí.

Po rozkolu mezi sociálními demokraty a komunisty v roce 1921 ovládli „Včelu“, která byla původně blízká sociální demokracii, komunisté a v roce 1923 změnili název na „Včelu“, ústřední dělnický konsumní, úsporný a stavební spolek, společnost s r. o. Fotografie hostivické prodejny zachycuje vývěsní štít ještě s původním názvem.

K významným zaměstnancům hostivické „Včely“ patřil skladník František Patera, který byl za komunisty zároveň náměstkem hostivického starosty.

V roce 1939 byla rozpuštěna komunistická strana a k řízení jejích organizací včetně „Včely“ byly dosazeny správní komise. V červnu 1939 byla „Včela“ zrušena a sloučena s „Bratrstvím“, což bylo krátce předtím přejmenované sociálně demokratické družstvo „Rovnost“.

Také v Hostivici tak v roce 1939 převzalo prodejnu „Včely“ v Potoční ulici družstvo „Bratrství“.

 

 

Úvod -> Podniky a živnosti -> Spotřební družstva -> Včela

 

image003