Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: image003

 

HOSTIVICKÉ SPOLKY

 

Úvod -> Hostivické spolky -> Spolky -> Sokol Hostivice -> Biografický odbor

 

 

 

Tělocvičná jednota Sokol v Hostivici

 

Biografický odbor

 

Zahájil činnost asi v roce 1926

Zanikl zřejmě rozpuštěním Sokola v roce 1941

 

V nové sokolovně otevřené v roce 1922 bylo zřízeno i zázemí pro biograf, jak se v té době říkalo kinu. Sokol získal po otevření sokolovny licenci k provozu biografu na dva roky. První představení se konala 25. června 1922 a promítnuty byly němé filmy Pobyt pana presidenta na Capri, Stambulská panna a Vypůjčená žena. Následoval film Za svobodu národa promítnutý 29. června 1922. Na obě promítání bylo vyprodáno. V prvních letech se promítalo zřejmě nepravidelně, jednotlivá představení jsou zaznamenána v pamětní knize.

V roce 1923 byl na valné hromadě správcem biografu zvolen Bohumil Nerad. Promítačem byl v roce 1925 Josef Kohoutek. V tomto roce slavil hostivický sbor dobrovolných hasičů výročí 35 let od založení a na oslavách natočil film, který byl opakovaně promítán v sokolovně. V současnosti je film bohužel nezvěstný.

V roce 1926 je poprvé zmíněn biografický odbor jednoty – 30. dubna 1926 uspořádal představení pro školní mládež, promítaly se snímky z přírody a následovala veselohra. Později se v zápisech střídají názvy biografický odbor, bio odbor či správa Bio Sokol.

V říjnu 1932 byla v promítací kabině namontována zvuková aparatura k promítání zvukových filmů od firmy Ing. J. Lorenc a J. Sabath v Praze. V sokolském kině tak skončila éra němých filmů. Jako první se promítal zvukový film Kantor ideál v sobotu 22. října a v neděli 23. října 1932. Zvuková aparatura plně nevyhovovala a částečně selhávala, proto byla v březnu 1934 vyměněna za jinou.

 

Vedení odboru

 

Rok 1935

Členové: Matěj Tůma, Leo Langer, Ing. Josef Kohoutek, Antonín Tomek, Josef Thoma a Jan Krejcar

 

Rok 1938

Členové: Matěj Tůma, Leo Langer, Antonín Tomek, Rudolf Suchý, Ing. Josef Kohoutek a Josef Thoma

 

- - -

V ostatních letech není vedení odboru známo

 

 

Úvod -> Hostivické spolky -> Spolky -> Sokol Hostivice -> Biografický odbor

 

Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: image003