Popis: image003

 

ELEKTŘINA

 

Úvod -> Technická vybavenost -> Elektřina: Elektrifikace Hostivice

 

 

ELEKTRIFIKACE HOSTIVICE

 

Centrum Hostivice z věže kostela ve 30. letech 20. století. V popředí je vidět střecha věžové transformační stanice, nejstarší v Hostivici.

 

 

Rychlý rozcestník

 

První úvahy a přípravy

Výstavba rozvodné sítě

Provozování rozvodné sítě

 

 

 

První úvahy a přípravy

 

 

Před první světovou válkou nebyla v Hostivici zavedena elektřina a ani se o jejím zavedení nejednalo. Pouze v prvním pololetí roku 1914 obecní zastupitelstvo projednávalo žádost okresního výboru v Unhošti, aby obec prohlásila, že „bezplatně propůjčuje veřejný statek na postavení projektů k rozvádění elektrického proudu“. Po domluvě s okolními obcemi a okresem bylo toto prohlášení schváleno.

V říjnu 1919 vyzvala okresní správní komise Hostivici, aby podala přihlášku u Elektrárenského svazu okresů středočeských k zavedení elektrického proudu z dolu Laura v Lánech. Obecní rada podání přihlášky schválila 18. října 1919 a již 24. října 1919 elektrárenský svaz odpověděl, že ji přijímá, a doporučil zahájit potřebné přípravy na výstavbu vedení po obci. Obecní rada zavedení proudu odložila na pozdější dobu pro naprostý nedostatek potřebného materiálu. Přípravy však svým způsobem pokračovaly, protože v červenci 1920 na obecní radě zmínil starosta, že nemůže zapůjčit mapu obce okresu, protože „ji zaslal elektrárenskému svazu, kde zhotovují plány pro rozvod elektrického proudu“.

Intenzivněji se práce rozeběhly v roce 1923. V únoru 1923 si obecní rada vyžádala od elektrárenského svazu vysvětlení, odkud bude proud dodáván, do které kategorie bude obec zařazena, jaký náklad si vyžádá vybudování rozvodů a zda bude možné požadovat po velkých podniků, aby odebíraly elektřinu. Na 13. březen 1923 byla svolána schůze, na níž měli zástupci svazu celý záměr podrobněji vysvětlit.

Na přelomu března a dubna 1923 byl proveden předběžný soupis osob majících zájem o připojení na elektřinu a požadovaného množství proudu. Výsledek je popsán v zápise ze schůze obecní rady 11. dubna 1923 takto: „Dle předběžného soupisu spotřeby jest přihlášeno žárovek 16svíčkových (W) 255, 25svíčkových 32, 50svíčkových 16, 100svíčkových 2, motorů na hospodářský pohon o 30 koň. sil, pohon pro biograf a přihláška p. Záborce na motor o 40–50 koň. sil. V počtu tom není uvedena spotřeba světla po obci a jest ještě celá značná řada osob, jež přihlášku sice neudělaly, ale zavedení si nechají udělati. V důsledku toho usneseno počet žárovek přihlášených poměrně zvýšiti a přihlásiti se za člena elektrárenského svazu.“ Náklad na vybudování rozvodné sítě byl odhadnut na 100 000 Kč.

Po další schůzi k tématu s přednáškou referenta elektrárenského svazu konané 29. dubna 1923 se obecní rada usnesla 3. května 1923, že přípravné práce mají urychleně pokračovat tak, aby se elektřina mohla používat již na podzim. Z dosud nevyužité výpůjčky bylo vyzvednuto 15 000 Kč a složeno elektrárenskému svazu jako záloha na členský podíl. Zároveň měla být poptána další půjčka ve výši 200 000 Kč. Rada dále rozhodla, že přípojky těch, kdo se k elektrizaci připojí do provedení, budou provedeny na náklad obce.

Na schůzi obecní rady 17. května 1923 se začalo řešit umístění transformační stanice a především otázka, zda má být elektrický proud zaveden také do hostivické části Jenečka.

V červenci 1923 schválilo obecní zastupitelstvo výpůjčku 200 000 Kč od Zemské banky na elektrifikaci obce.

Začátkem září 1923 byly dokončeny plány i rozpočty rozvodné sítě. Stavba měla stát 180 000 Kč. Radní z Jenečka trvali na tom, aby bylo zavedeno elektrické osvětlení v Jenečku, i když se zde k odběru elektřiny nikdo nepřihlásil. Elektrárenský svaz doporučil, aby si obec vzala půjčku u některého okresního peněžního ústavu, protože Zemská banka má příliš vysoký úrok, a dále žádal, aby byl zplnomocněn k zadání zakázky na vybudování rozvodné sítě. Obecní zastupitelstvo pak 7. září 1923 změnilo červencové usnesení a schválilo půjčku 200 000 Kč u Okresní hospodářské záložny v Unhošti, z níž by obec splácela 40 % a ostatní odběratelé (zřejmě v ceně dodané elektřiny) 60 %. Zastupitelstvo dále zplnomocnilo elektrárenský svaz, aby „okamžitě vypsal ofertní řízení na provedení sítě rozvodné po obci a práci tuto dle svého uvážení zadal“, a vyzvalo ho, aby veškeré práce prováděl urychleně, aby bylo možno do konce listopadu svítit. Dále rozhodlo, aby na účet podniku byla zavedena přípojka na rozvodnou síť každému odběrateli na štít domu s tím, že „později přihlášení budou muset čekat, až bude přihlášek tolik, aby povolání dělníků stálo za náklad“, a schválilo podmínky pro odběr proudu podle vzoru dodaného elektrárenským svazem.

Na schůzi 6. října 1923 vzala obecní rada na vědomí, že budování rozvodné sítě bylo zadáno elektrárenské společnosti „Ves“. Stavba sekundérní sítě byla povolena 18. prosince 1923 a protokol zemské správy politické o schválení primerního elektrovodného přívodu“ vzala obecní rada na vědomí na schůzi 29. prosince 1923.

O elektrifikaci Jenečka ještě nebylo rozhodnuto, protože na dotaz radního Hájka odpověděl náměstek starosty, že se zde zastaví zástupce elektrárenského svazu, aby na místě zjistil vzdálenost. V prosinci 1923 na dotaz pana Hájka k připojení Jenečka odpověděl tajemník, že tohoto stavu jsou jedině vinni sami obyvatelé Jenečka“. „Žádost občanů Jenečka za elektrisaci z března 1924 pak obecní rada předala zastupitelstvu. V srpnu 1924 starosta odpověděl na dotaz radního Josefa Čermáka, že k elektrizaci Jenečka právě došlo prohlášení obce Litovice a že o zadání bude jednat elektrárenská komise na nejbližší schůzi. Nakonec Hostivice zajišťovala dodávku elektrického proudu do celého Jenečka, i do litovické části.

 

 

 

Výstavba rozvodné sítě

 

 

 

Základ rozvodné sítě

 

 

Výstavba rozvodné sítě po Hostivici začala zřejmě počátkem roku 1924. Jak již bylo uvedeno, nadzemní elektrické vedení stavěla společnost „Ves“. Hospodářská kolaudace rozvodné sítě a domovních přípojek proběhla ve dnech 17. a 18. června 1924. Jaký byl rozsah rozvodů po Hostivici, není známo (rozvody byly zřejmě vybudovány i v tehdy rozestavěných čtvrtích – v Nouzově a za školou, ale není to jisté). Stavba se netýkala Jenečka, kam byl elektrický proud zaveden až v roce 1925. Společnost „Ves“ vyúčtovala v červnu 1924 vícepráce, a protože byly položky vysoké, předala obecní rada vyúčtování k přezkoumání elektrárenskému svazu.

Zároveň se stavbou rozvodů se ještě upřesňovalo, kde má stát transformační stanice. Původní místo v rohu zahrady pana Nerada bylo změněno na kout v Pelzově ulici u kostelní zdi. Dne 19. října 1923 rozhodla obecní rada o vypsání oferty (výběrového řízení) na stavbu této transformační stanice s tím, že pro podání nabídek byl stanoven termín 27. října a stavba musela být dokončena do 17. listopadu. I když bylo osloveno několik místních stavitelů, nabídku podal jen Antonín Hakl, který požadoval obnos 7 430 Kč 1 h, a stavba mu byla zadána. Termín dokončení snad byl dodržen, ale 30. ledna 1924 oznámil náměstek starosty obecní radě, „že se mělo započíti s vyzbrojováním stanice, ale když se seznalo, že tato není ještě dostatečně suchá, bylo od toho upuštěno“. V dubnu 1924 upozorňoval radní Jaroslav Čermák, že transformační stanici je třeba zvenku omítnout, okolí vydláždit a prostranství ohradit, aby se místo za stanicí neznečišťovalo.

 

Věžová transformační stanice u kostela v pohledu z Husova náměstí v 80. letech 20. století.

 

 

Rozšiřování rozvodů po obci

 

 

Elektrická rozvodná síť byla rozšiřována s pokračující výstavbou. V roce 1931 povolil Okresní úřad v Kladně stavbu rozvodů v nové zástavbě směrem k Sobínu (ulice V Čekale a přilehlá část ulice Komenského) a směrem do Litovic (nynější ulice V LukáchSpojovací). Ve všech případech šlo o nadzemní rozvody vedené po sloupech nebo po konzolích na fasádách jednotlivých domů.

Na Palouky, které vznikly ve 30. letech 20. století, byl zaveden elektrický proud až po druhé světové válce. V zápise ze schůze Rady MNV Hostivice konané 30. listopadu 1945 je k tomu uvedeno:

„V plenu bude též projednána p. předs. elektr. komise Jaklem přípojka elektriky Palouky. Dle rozpočtu byla elektrisace Palouků, tj. přípojka od transformátoru p. Strnada [zahradnictví na území Ruzyně] až k domkům rozpočtena na 18 000,– až 25 000,– Kčs.

Dle informování p. předsedy však vedení dráty 16 mm je jen provizorní a v případě sestátnění by tato přípojka musela býti nahrazena dráty silnějšími, takže rozpočet pro silnější vedení by činil asi 75 000,– Kčs, což vzhledem k malému počtu konsumentů by bylo veliké zatížení pro jednotlivce. Na dům by připadlo asi 6 000,– Kčs.“

 

 

Další transformační stanice

 

 

O výstavbě dalších transformačních stanic v Hostivici před rokem 1945 jsou k dispozici jen neúplné zprávy.

Z roku 1938 se dochoval plán zděné transformační stanice pro parní mlýnulici Za Mlýnem, která je nejspíše zachycena již na leteckém snímku ze stejného roku.

 

Plán na stavbu transformační stanice v ulici Za Mlýnem, který zpracoval stavitel Rudolf Šťastný z Jenče v červnu 1938.

 

Zděná transformační stanice v ulici Za Mlýnem, již odpojená, na snímku z 8. března 2009.

 

V červenci 1942 projednala obecní správní komise žádost Hostivické mlékárny o zajištění dodávky elektrického proudu takto:

„K žádosti Hostivické mlékárny o zajištění dodávky elektr. proudu za účelem zajištění provozu mlékárny bylo usneseno požádati Středočeské elektrárny o povolení k napojení dalšího transformátoru o výkonu 25 kW. Podle podmínek předepsaných Středočeskými elektrárnami budou potom se žadatelkou sjednány nové podmínky o dodávce proudu.

Zároveň bylo usneseno, aby v případě povolení k zapojení nového transformátoru, byla pro mlékárnu zřízena samostatná linka přímo z transformátoru, a to kabelem o průřezu 95 2/2, který si vyžádá náklad K 145,– na 1 bm.“

V důsledku napojení další transformační stanice byly od 1. srpna 1942, resp. 1. ledna 1943 stanoveny nově ceny za dodávanou elektřinu. To lze považovat za doklad, že nová transformační stanice pro mlékárnu skutečně vznikla.

 

Transformační stanice mlékárny 22. června 2003, před demolicí.

 

 

 

Provozování rozvodné sítě

 

 

Obec Hostivice nakupovala elektřinu od Elektrárenského svazu okresů středočeských, s. r. o., resp. později od Středočeských elektráren, s. r. o., rozvody po obci provozovala ve své režii a také vybírala platby za spotřebovanou elektřinu od odběratelů. K tomuto účelu byl zřízen Elektrický podnik obce Hostivice, v němž pracovali členové zastupitelstva a obecní zaměstnanci pověření primárně jinými úkoly (např. obecní strážníci a později jiní zaměstnanci zajišťovali odečty elektroměrů a výběr plateb). Účty podniku schvalovala obecní rada, resp. rozpočet a celkové výsledky hospodaření obecní zastupitelstvo, stejně jako jiné výdaje obce či chudinské účty. Dlouhodobě fungovala také obecní elektrárenská komise. V roce 1945 rada MNV rozhodla, že usnesení této komise nepodléhají dalšímu schválení radou či plénem MNV.

Za druhé světové války obecní správní komise schvalovala v zásadě všechny záležitosti týkající se elektřiny: připojení jednotlivých nových odběratelů, nákup elektroměrů, platby Středočeským elektrárnám za odebraný proud i všechny další výdaje související s provozem elektrického podniku.

Opravy rozvodů a další odborné práce byly zadávány živnostníkům – elektrotechnikům. Takto například správní komise zadala 16. dubna 1942 Václavu Kallovi zřízení provizorní domovní přípojky k novostavbě Boženy Kadeřábkové.

Dekretem prezidenta republiky č. 100/1945 Sb., o znárodnění dolů a některých průmyslových podniků, bylo provozování elektrických rozvodných sítí včetně té hostivické znárodněno (zestátněno). Vyhláškou ministra průmyslu č. 1228/1946 Ú. l. I ze 7. března 1946 byly zřízeny Středočeské elektrárny, národní podnik, na něž byla převedena majetková podstata řady podniků včetně Elektrických podniků obce Hostivice (Hostivice je ve vyhlášce přímo uvedena).

 

 

Úvod -> Technická vybavenost -> Elektřina: Elektrifikace Hostivice

 

Popis: image003